Međuzvjezdani prostor

Oko Voyagera 1 se 'promijenila okolina': Samo što ne uđe u nepoznato...

Slika nije dostupna
Izvještaji govore kako je svemirska letjelica Voyager 1 došao do ruba solarnog sustava. Letjelica koja je u svemir lansirana 1977. godine izaći će iz našeg solarnog sustava u potpuno nepoznat međuzvjezdani prostor.

Voyager 1 nalazi se 18,5 milijardi kilometara od Zemlje, a posljednjih godina znanstvenici su čekali da postane prvi objekt poslan s našeg planeta koji će napustiti solarni sustav i ući u zonu koja vodi dalje u dubine galaksije, piše New York Times.

Međutim, znanstvenici nisu sasvim sigurni kako ćemo znati kada se to dogodi, odnosno kako ćemo znati kada napokon dođe u nepoznato i što će ondje otkriti.

>> Put u beskonačnost: Voyager 1 je na izlasku iz Sunčeva sustava

Voyager 1 još nije ušao u 'otvoreni' svemir, ali je ušao u područje o kojem se praktički ništa ne zna, područje koje je gotovo sigurno posljednja zona, tehnički govoreći, 'vlasti' našeg Sunca.

Promijenila se okolina

Izvještaji govore kako se odjednom oko Voyagera 1 promijenila okolina. Srećom, glavni instrumenti Voyagera 1, kao i njegovog blizanca Voyagera 2 koji se nalazi 15,15 milijardi kilometara od Zemlje, još uvijek rade i nakon svih ovih godina. Znanstvenici vjeruju da bi sonda mogla slati podatke do 2020. ili čak 2025. godine kada će ostati bez plutonijskih izvora energije pa će njezini odašiljači prestati emitirati.

Voyager 1 šalje informacije istraživačkim centrima u SAD-u, Španjolskoj i Australiji. Zadaća mu je bila da ispita udaljene planete Sunčeva sustava Jupiter, Saturn, Uran i Neptun. Ta je zadaća izvršena još 1989. godine, ali je potom usmjeren dublje u svemir, otprilike u smjeru prema središtu naše galaktike Mliječne staze.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook