26. travnja

Obilježava se Svjetski dan intelektualnog vlasništva

Slika nije dostupna
Danas se obilježava Svjetski dan intelektualnog vlasništva kojeg možemo definirati kao zaštitu nematerijalnih dobara koja nastaju kao rezultat ljudske kreativnosti.

Danas, 26. travnja obilježava se Svjetski dan intelektualnog vlasništva kada se, kao i svake godine, treba podsjetiti velike uloge intelektualnog vlasništva u ukupnom gospodarskom, društvenom i kulturnom razvitku.

>> Legalni servisi sve popularniji!

>> Znate li je li ono što gledate na internetu legalno ili ne?

Ovaj se pojam može definirati kao zaštita nematerijalnih dobara koji su rezultat ljudske inovativnosti i kreativnosti, odnosno kao skup prava kojima se štite različiti aspekti i rezultati ljudske kreativnosti, a najrašireniji oblici intelektualnog vlasništva su autorska prava kojima se štite autorska djela iz područja umjetnosti, književnosti i znanosti, kao i računalni programi te njima srodna prava kojima se štite izvođačka prava i prava kreativnih industrija.

Navika besplatnog skidanja

U zadnjih petnaestak godina upravo su ova prava, zahvaljujući velikom razvoju piratstva, ugrožena jer su brojna djela zaštićena autorskim pravima postala dostupna putem servisa za skidanje i razmjenu datoteka te ih korisnici mogu skinuti brzo i jednostavno – bez plaćanja ikakve naknade za skinutu glazbu, filmove, računalne programe i slično te se s vremenom kod brojnih korisnika stvorila navika besplatnog skidanja sadržaja, pri čemu mnogi misle da je tako nešto sasvim legalno, samo zato jer je jednostavno dostupno putem interneta.

Na internetskim stranicama namijenjenim edukaciji korisnika o piratstvu navodi se da se piratstvom u kontekstu prava intelektualnog vlasništva općenito naziva svako neovlašteno korištenje autorskih djela – dakle, neovlašteno iskorištavanje autorskih djela u javnosti radi stjecanja materijalne ili druge koristi bez odobrenja autora, neovlašteno umnožavanje takvih djela, ali i samo skidanje i distribuiranje audio i audiovizualnih djela na internetu pri čemu je za svako korištenje autorskog djela potrebno dobiti ovlaštenje nositelja prava, a u većini slučajeve takvo odobrenje povlači i plaćanje određene naknade.

Situacija se mijenja

Ipak, zahvaljujući edukaciji korisnika i dostupnosti sve većeg broja online servisa za streaming glazbe i filmova, ali i sve jačoj borbi protiv piratstva čini se da se situacija polako mijenja pa su tako nedavna istraživanja pokazala da raste broj korisnika legalnih servisa za streaming i prodaju filmova i glazbe u Europi.

Također, s obzirom kako je veliki broj korisnika tijekom godina navikao da im je sadržaj cijelo vrijeme dostupan te da glazbu, filmove i programe lako mogu skinuti s interneta, istraživanje koje je Kantar Media provela krajem prošle godine pokazalo je da skoro polovica internetskih korisnika (njih 47 posto) uopće nije sigurna je li sadržaj kojeg gledaju ili skidaju s interneta legalan ili ilegalan, dok je čak 40 posto njih reklo da bi prestali s ilegalnim skidanjem sadržaja ako bi im se omogućio legalan i jeftin pristup tom sadržaju.

Slučaj Kim Dotcoma

Organizacije za zaštitu intelektualnog vlasništva i autorskih prava godinama pokušavaju smanjiti i zaustaviti piratstvo te su početkom prošle godine krenule u veliki obračun s piratima i stranicama za skidanje i razmjenu piratskog sadržaja. To je na svojoj koži osjetio i Kim Dotcom, vlasnik Megauploada koji je uhićen, a Megaupload je ugašen – iako je Dotcom sada na slobodi, on i dalje čeka odluku o izručenju u SAD-u gdje bi mogao dobiti veliku zatvorsku kaznu.

Osim Megauploada, ugašene su i još neke poznate stranice za pretraživanje razmjenu sadržaja (npr. – vlasnici BT Junkiea, iz straha da ne bi završili kao Dotcom, sami su ugasili svoju stranicu za pretraživanje piratskog sadržaja), u Velikoj Britaniji blokiran je pristup Pirate Bayju, a vlasnik još jedne omiljene piratske online destinacije Isohunt proglašen je krivim za piratstvo i kršenje autorskih prava.

I Google prilagodio svoju tražilicu

U borbi protiv piratstva krenuli su i Amerikanci koji su razvili tzv. six strike sustav pri čemu će se korisnicima koji budu skidali piratski sadržaj slati upozorenja i educirat će ih se o intelektualnom vlasništvu (onima koji nastave s piratstvom prijete i druge sankcije poput smanjenja brzine pristupa internetu), a svoj doprinos borbi protiv razmjene piratskog sadržaja dao je i Google koji je uveo neke promjene u svojoj tražilici tako da se, prilikom pretraživanja sadržaja, favoriziraju stranice na kojima se sadržaj može nabaviti legalno, dok se stranice s piratskim sadržajem prikazuju pri dnu rezultata pretraživanja.

Ako se želite dodatno informirati o zaštiti intelektualnog vlasništva i piratstvu posjetite stranicu 'Stop krivotvorinama i piratstvu' koja je zajednički projekt koordinacijskih tijela za provedbu prava intelektualnog vlasništva i na kojoj možete naći informacije o sustavu zaštite prava intelektualnog vlasništva te oblicima, pojavama i posljedicama povreda ovih prava.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook