Svaka čast!

Može li ova tinejdžerica zaustaviti zlostavljanje na internetu?

Slika nije dostupna
Trisha Prabhu ima samo 13 godina, a njena ideja o sprječavanju zlostavljanja na internetu mogla bi pomoći milijunima mladih

Zlostavljanje na internetu jedan je od velikih problema koji muči brojne tinejdžere (ali i one starije) diljem svijeta te su do sada zabilježeni i neki slučajevi samoubojstava mladih koji se više nisu mogli nositi sa zlostavljanjem kolega i drugih internetskih korisnika. Trisha Prabhu, 13-godišnjakinja iz Chicaga, vjeruje da je pronašla rješenje koje će zaustaviti, odnosno smanjiti zlostavljanje na internetu – ona je odabrana među 18 finalista Googleovog 'Globalnog sajma znanosti' čije ćemo pobjednike saznati u rujnu.

Ova tinejdžerica želi zaustaviti cyber bullyng na prilično jednostavan način – želi natjerati tinejdžere i ostale zlostavljače da, prije nego pošalju neku uvredljivu poruku, dobro razmisle o posljedicama, odnosno kako će se osjećati osoba koja primi takvu poruku. Ona kaže kako su tinejdžeri iznimno impulzivni te će, zbog njihove strukture mozga, oni češće objavljivati i slati uvredljive poruke i komentare bez da prije razmisle o posljedicama.

Nove tehnologije tinejdžeri koriste za - zlostavljanje!

Naime, na Business Insideru kažu kako je dio mozga koji je zadužen za samokontrolu i zbog kojeg ljudi dobro razmisle prije poduzimanja nekih akcija u potpunosti se razvije tek nakon 25 godine, a Prabhu smatra da, ako 'natjeramo' tinejdžere da razmisle prije objavljivanja uvredljivog sadržaja, oni ga onda neće objaviti.

Ova je 13-godišnjakinja razvila sustav nazvan 'Rethink' s kojim je na 533 primjera testirala svoju teoriju – nakon što su oni koji su namjeravali napisati neki uvredljivi komentar na internetu prvo razmislili o načinu na koji će taj komentar utjecati na osobu kojoj je upućena, skoro 94 posto njih ipak nije objavilo takav komentar, odnosno nisu poslali uvredljivu poruku.

Trisha Prabhu sada želi razviti konkretan proizvod koji bi se mogao implementirati na društvenim mrežama i aplikacijama za dopisivanje i koji bi filtrirao potencijalno uvredljiv sadržaj, odnosno koji bi upozorio osobe koje pišu takve poruke da prvo razmisle o tome što pišu – ako bi u tome uspjela, ova bi tinejdžerica mogla pomoći milijunima mladih.  

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook