NASA je u ponedjeljak u 19:28 po hrvatskom vremenu uspješno lansirala novu misiju čiji je cilj istraživanje Marsa. Riječ je o robotskoj sondi MAVEN, koja je prema Crvenom planetu odletjela iz svemirskog centra u Cape Canaveralu.
Za razliku od Curiosityja, golemog rovera koji već neko vrijeme istražuje površinu Marsa, MAVEN će Mars istraživati iz svemira - iz Marsove će orbite prikupljati podatke potrebne za proučavanje njegove atmosfere.
>> NASA lansira novu sondu na Mars, evo zašto
Put bi trebao trajati deset mjeseci, a MAVEN bi po dolasku na odredište trebao pokušati doznati kako se tamošnja atmosfera iz tople i vlažne pretvorila u hladnu i suhu.
'MAVEN je stručnjak kojem se vjeruje', rekao je John Grunsfeld, šef svemirskog znanstvenog odjela pri NASA-i. Prema njegovim riječima, MAVEN će pomoći znanstvenicima da 'spoznaju priču o Marsovoj atmosferi i pomoći budućim ljudskim istraživačima koji će ići na Mars'.
Najnovija, 21. NASA-ina misija na Mars košta 671 milijun dolara. Misija Curiosity još traje i redovno šalje izvještaje s površine Crvenog planeta, godinu dana nakon slijetanja u velikom stilu.
Kad MAVEN u listopadu 2014. stigne u orbitu oko Marsa, tamo će biti u 'društvu' još tri letjelice, dvije američke i tri europske. Otprilike u isto vrijeme, do Marsa će stići i četvrta letjelica, indijske proizvodnje, koja je nedavno lansirana. MAVEN će biti ukupno deseta orbitalna letjelica koju je NASA poslala prema Marsu. Tri su dosad otkazale, tako da se radi o nimalo lakom zadatku.
MAVEN će se isključivo baviti proučavanjem gornjeg dijela Marsove atmosfere. Indijska sonda će isto tako proučavati atmosferu, ali će otići korak dalje i tragati za metanom - mogućim signalom postojanja života. MAVEN je opremljen s osam znanstvenih instrumenata za proučavanje gornjeg sloja Marsove atmosfere. Misija će trajati godinu dana. Sonda ima solarna krila, veličine školskog autobusa, a teška je 2.450 kilograma, otprilike koliko i sportski automobil. Letjet će u orbiti oko Marsa na visini od svega 125 kilometara iznad tla.
Njegova putanja u orbiti će u maksimalnoj dužini iznositi 6.218 kilometara. Poznavanje sastava i dinamike trenutne Marsove atmosfere pomoći će da se ljudi bezbednije dovedu na površinu planete, naročito ako njihovi brodovi budu koristili atmosferu za kočenje, kažu stručnjaci NASA-e.
NASA planira prvu letjelicu s ljudskom posadom za 2030. godinu. MAVEN isto tako ima antenu koja će služiti NASA-i kao komunikacijski relej prema dva aktivna rovera na Marsovoj površini, a to su Curiosity i Opportunity. Njima će se između 2016. i 2020. godine pridružiti još dva rovera.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook