Kubanski Twitter

Amerikanci razvili novu društvenu mrežu kako bi izazvali nemire na Kubi?!

Slika nije dostupna
Iz američke agencije koja je pokrenula ovu akciju kažu kako je njihov cilj pomoći ljudima diljem svijeta u ostvarivanju njihovih osnovnih prava i sloboda

Društvene mreže tijekom posljednjih godina mnogima su postale jedan od omiljenih načina komunikacije i praćenja svakodnevnih vijesti, a kolika je njihova moć uvjerili smo se tijekom velikih nemira u zemljama poput Egipta i Tunisa prije nekoliko godina. Važnost i snagu društvenih mreža u izazivanju nemira još su 2010. godine shvatili i Amerikanci koju su, prema informacijama koje su prenijeli na Venture Beatu, razvili društvenu mrežu čiji je cilj bio destabilizirati kubansku vladu i omogućiti slobodno širenje informacija među Kubancima.

Bijela kuća: Rukovanje Obame i Castra nije bilo predviđeno

Mreža ZunZuneo pojednostavljena je verzija Twittera (zbog čega je prozvana kubanskim Twitterom) i na početku je je trebala samo poslužiti kao platforma za slanje 'nekontroverznih poruka' među korisnicima poput vijesti o nogometu i glazbi kako bi se privukao što veći broj korisnika, možda i stotine tisuća. Nakon toga, odnosno kada bi ZunZuneo privukao veliki broj korisnika, planirano je uvođenje političkog sadržaja, dok bi konačan cilj bio pokretanje političkih nemira u Kubi, slično kao i tijekom 'Arapskog proljeća'.

Ono što je najzanimljivije vezano uz ovu mrežu jest da je za njen razvoj zaslužna američka Agencija za međunarodni razvoj (USAID), organizacija prvenstveno usmjerena pružanju humanitarne pomoći, a ne sudjelovanju političkim akcijama protiv drugih država.

Tijekom svog vrhunca, ova je mreža privukla oko 40 tisuća korisnika koji su putem nje dijelili sadržaj, a nitko od njih nije znao da je riječ o mreži iza koje stoje Amerikanci koji skupljaju privatne podatke o Kubancima koje bi poslije mogli iskoristiti u političke svrhe. Iz USAID-a su reagirali na ove optužbe te su napomenuli kako oni nisu obavještajna, već razvojna agencija čiji je cilj pomoći ljudima diljem svijeta u ostvarivanju njihovih osnovnih prava i sloboda te im pružiti pristup alatima koji će im poboljšati živote i omogućiti povezivanje s vanjskim svijetom.

Curenje podataka na YouTubeu smatraju objavom rata!

Matt Herrick iz ove agencije rekao je kako se podrazumijeva da je njihovo djelovanje diskretno jer u 'neprijateljskim okruženjima često moraju poduzeti korake kako bi zaštitili osobe s kojima rade na terenu' te kako je jedina svrha pokretanja navedene platforme u Kubi bilo omogućavanje slobode govora među Kubancima. Glasnogovornik USAID-a dodao je i kako su kongresni istražitelji sve njihove operacije proglasili potpuno legalnima, iako nije otkrio tko je u biti odobrio operaciju u Kubi.  

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook