ritual uništenja

Zašto se papin prsten uništava nakon smrti? Višestoljetna tradicija krije poseban razlog

Ribarski prsten pape Franje
Ribarski prsten pape Franje Foto: Afp
Prsten se nakon objave o papinoj smrti uništava unutar zidina Vatikana. Tu dužnost preuzima kamerlengo u nazočnosti Kardinalskog zbora.

S poviješću koja seže barem do 13. stoljeća, papin ribarski prsten jedna je od najupečatljivijih stavki papinskog regala. Ime je dobilo po svetom Petru, koji je bio ribič i, prema katoličkoj tradiciji, prvi papa.

Papa Franjo nosio ga je na svečanim događanjima tijekom svojih 12 godina pontifikata. Neizmjeran broj vjernika ljubio ga je u znak počasti.

Ribarev prsten pape Franje Ribarski prsten pape Franje Foto:Afp

Sada, kako nalaže tradicija, pečatni prsten preminulog Svetog Oca bit će uništen, ili barem oštećen, unutar zidina Vatikana nakon njegove smrti u 88. godini, na Uskrsni ponedjeljak.

Ritual ima praktične korijene. Ribarski prsten i privjesak zvan bula tradicionalno su služili kao službeni pečati za pisma i dokumente poznate kao papinske bule. Svakom novom papi izdavalo se novo prstenje i bula, a kako bi se spriječilo krivotvorenje dokumenata nakon smrti, obje bi se palice razbile čekićem po papiroloj smrtnoj vijesti.

Od 1521. do 2013. to se doista i događalo. Prema običaju, kamerlengo Svetog rimskog klera razbio bi prsten i bulu u nazočnosti Kardinalskog zbora nakon objave papine smrti.

Ribarski prsten pape Franje Foto:Afp

Ta se praksa nastavila dugo nakon što su ti objekti prestali služiti kao pečati (funkcionalno su ih zamijenile gumene pločice sredinom 19. stoljeća). No, kad je Franjin prethodnik papa Benedikt XVI. postao prvi papa u šest stoljeća koji je abdicirao, uspostavljena je nova tradicija: na površini prstena urezao se duboki križ dlijetom, čime je prsten oštećen. 

Prsten pape Franje

Očekuje se da će trenutačni kamerlengo, irski kardinal Kevin Joseph Farrell, učiniti isto te oštetiti prsten pape Franje prije konklave. Premda je taj postupak duboko ukorijenjen u povijest i simbolizira papinsku vlast, uloga pečatnog prstena razlikovala se od jednoga do drugoga pontifikata.

Ribarski prsten pape Franje Foto:Afp

Papa Franjo ribarski prsten nosio je samo na svečanim ceremonijama, dok je u svakodnevnom životu umjesto njega koristio jednostavni srebrni prsten iz vremena kad je bio kardinal, javlja CNN

Ribarsko prstenje tijekom stoljeća se dosta razlikovalo. Dok je većinu krasio lik svetog Petra i ključevi Svetog Stolca, prizivajući trenutak kad mu je predan ključ od neba, dizajn im nije bio strogo propisan. Obično ih zlatari ručno izrađuju za novog papu, no Franjo je prekršio tu praksu "recikliranim" prstenom. Franjo nije dao izraditi novi prsten nego je koristio prsten koji se nekad nalazio u vlasništvu poltičkog tajnika Pavla VI., nadbiskupa Pasqualea Macchija, koji je preminuo 2006. Izrađen je od pozlaćenog srebra, a ne čistog zlata.

Pročitajte i ovo Na Trgu svetog Petra Premješteno tijelo pape Franje: Tisuće vjernika stoje u redu da bi mu odale počast

Pročitajte i ovo posebna povlastica Crna je obvezna, osim za njih: Znate li tko smije nositi bijelo pred papom?

Pročitajte i ovo Od najkraće do najduže konklave Jednog papu birali su čak dvije godine i 5 mjeseci: Pogledajte što su napravili bijesni građani