Mjera se odnosi na useljenike od 15 do 30 godina koji su na američki teritorij ušli prije nego su napunili 16 godina, školovani su ili diplomirani i protiv njih nije vođen kazneni postupak, objavio je u utorak MPI.
Nakon razmatranja svakog pojedinačnog slučaja, postupak progona bio bi obustavljen i ti mladi ljudi mogli bi dobiti radnu dozvolu u trajanju od dvije godine. MPI procjenjuje da tri četvrtine te populacije dolazi iz Meksika i Središnje Amerike, a savezne države Kalifornija, Teksas, Florida, New York te Illinois imaju najveći broj kvalificiranih ilegalnih useljenika.
Obama je rekao da nije riječ o ‘amnestiji’ niti prvom koraku prema dobivanju američkog državljanstva kada je u lipnju objavio tu odluku koju je toplo pozdravila latinskoamerička zajednica. Analitičari drže da bi taj potez trebao Obami pomoći da pobijedi na predsjedničkim izborima u studenome.
>> Amerikanci još uvijek misle da je Obama musliman
Protivnička republikanska stranka, naprotiv, oštro se protivi takvoj politici. ‘Amerikanci bi trebali biti uvrijeđeni jer predsjednik zaobilazi ovlasti koje su u nadležnosti Ustava i Kongresa amnestirajući ukazom milijun stranaca koji protuzakonito žive’ u SAD-u, rekao je konzervativni zastupnik iz Iowe Steve King. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.