Sastanak u Sočiju

Susret koji će riješiti prehrambenu krizu? Putin poslao poruku Zapadu, oglasio se i Erdogan

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je kako neće biti novog sporazuma za izvoz žita iz Ukrajine po uzoru na crnomorski iz kojeg je Rusija istupila dok Zapad ne ispuni njegove zahtjeve.

Moskva je u srpnju izašla iz sporazuma starog godinu dana kojim su stvoreni koridori za izvoz desetaka milijuna tona žitarica i gnojiva, optužujući zapad da se istovremeno opstruira izvoz njezina žita i gnojiva.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji je igrao važnu ulogu u tome da ruski predsjednik Vladimir Putin pristane na dogovor te UN pokušavaju ruskog predsjednika uvjeriti da se vrati u sporazum.

"Kao Turska, vjerujemo da ćemo postići rješenje u kratkome roku", rekao je Erdogan u Sočiju nakon prvog susreta s Putinom od 2022. koji je trajao tri sata.

Dodao je da su očekivanja Rusije dobro poznata i da nedostatke treba ukloniti, dodajući da Turska i UN zajednički rade na novom paketu rješenja kojima bi se eliminirale ruske kritike.

"Neće biti novog sporazuma za izvoz žita iz Ukrajine po uzoru na crnomorski iz kojeg je Rusija istupila dok Zapad ne ispuni njegove zahtjeve", poručio je u ponedjeljak ruski predsjednik.

Erdogan je rekao da Ukrajina "mora ublažiti svoju poziciju prema Rusiji", kada je riječ o žitnom sporazumu.

Dodao kako vjeruje da se može pronaći rješenje koje bi dovelo do ponovne uspostave crnomorskog žitnog sporazuma. Turski je predsjednik istaknuo se više žita treba poslati u afričke zemlje, a manje u europske.

Putin je napomenuo da Rusija radi na stvaranju pakta za slanje besplatnog žita u Afriku, piše Sky news. Dodao je da su ruski plinovodi u Turskoj pod stalnim udarom te da se žitni koridori ne bi smjeli koristiti u vojne svrhe.

Putin je kazao da su neistinite optužbe zapada da je izlaskom iz sporazuma Rusija izazvala prehrambenu krizu, jer cijene hrane nisu skočile zbog toga.

"Nije istina da hrane nema", istaknuo je Putin. "Zapad i dalje blokira izvoz žita i gnojiva iz Rusije na svjetsko tržište", rekao je i dodao kako Rusija ove godine očekuje žetvu 130 milijuna tona od kojih bi se 60 milijuna moglo izvesti.

"Pripremili smo paket koji sadrži nove prijedloge u konzultacijama s Ujedinjenim narodima", rekao je zajedno s Putinom nakon njihovog sastanka u Sočiju Erdogan.

Pročitajte i ovo preusmjeravanje aviona Drama iznad BiH: Zrakoplov Lufthanse proglasio izvanredno stanje i prisilno sletio u Zagreb

Putin je dodao da su ruski plinovodi prema Turskoj pod stalnim napadom te da se koridori za trgovinu žitom ne smiju koristiti u vojne svrhe. Putin je također da je ukrajinska protuofenziva propala i da Rusija nikada nije odbacila razgovore o Ukrajini.

Pročitajte i ovo misteriozni slučaj EKSKLUZIVNO Suprug nestale Marijane Seifert prvi put otkriva što se događalo kobne noći, što mu je rekla, a progovorio je i o obiteljskom nasilju: "Prisiljen sam na ovo"

"Postoji povjerenje u odnosima"

Očekuje se da će ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski razgovarati s Erdoganom, rekao je ukrajinski ministar vanjskih poslova.

"Uvjeren sam da će, na temelju rezultata Erdoganova razgovora s Putinom, doći do kontakta između predsjednika Erdogana i predsjednika Zelenskog", rekao je Dmitro Kuleba.

"Postoji povjerenje u odnosima između predsjednika Zelenskog i predsjednika Erdogana", zaključio je.

Dogovor o izvozu ukrajinskog žita preko Crnoga mora smatra se ključnim za rješavanje globalne nesigurnosti hrane i obuzdavanje cijena žitarica. Ukrajina također uvelike ovisi o prihodima od izvoza.

Ali Kremlj nije bio zadovoljan načinom na koji se provodio pakt, službeno poznat kao Crnomorska inicijativa za žito. Moskva kaže da želi da se ukinu prepreke izvozu ruske hrane i gnojiva u zamjenu za daljnju suradnju i traži olakšanje od zapadnih sankcija na plaćanja, logistiku i osiguranje brodova.

Sjedinjene Američke Države i Europska unija odbacile su pritužbe Moskve kao neutemeljene, rekavši da njihove sankcije nisu usmjerene na rusko žito i gnojiva.

Otkako je okončala sporazum, Rusija je pojačala napade bespilotnim letjelicama i projektilima na ukrajinske žitne luke i infrastrukturu za skladištenje.

Ukrajina kaže da su u tom procesu također uništeni deseci tisuća tona žitarica. Proteklih tjedana Kijev je uspješno organizirao prolazak brodova kroz crnomorski koridor, unatoč opasnosti od napada.

Rusija je zaprijetila da će tretirati sve brodove koji pristaju u ukrajinske luke kao potencijalne vojne mete.