Ovih dana sve su oči svijeta uprte u Vatikan. Katolička crkva u potrazi je za novim poglavarom.
Kardinali mlađi od 80 godina polako pristižu u Rim i kreću put Trga svetog Petra u Vatikanu, gdje već traju pripreme za izbor novog pape.

Kardinali se smještaju u Domu svete Marte i ondje borave dokle god ne izbore novog Svetog Oca. Taj se tajni izbor zove konklava.
U prijevodu s latinskog konklava znači 'soba iza ključa' i samim nazivom naglašava tajnovitost tog procesa. Daleko od ostalih, daleko od kamera, no uz pomoć virtualne tehnologije Dnevnik Nove TV prikazao je kako to izgleda iznutra.
Proces počinje euharistijskim slavljem u crkvi sv. Petra, uglavnom u jutarnjim satima. Istog dana poslijepodne kardinali izbornici okupljaju se u Apostolskoj palači, odakle u svečanoj procesiji odlaze do Siktinske kapele.
O novom papi odlučivat će i dvojica Hrvata - kardinali Josip Bozanić i Vinko Puljić.
Sve daljnje radnje koje se tiču izbora novog poglavara odvijaju se ondje. Papinu kapelu, kako se još Sikstinska kapela naziva, krasi čak 1100 kvadrata umjetnina.
Riječ je o freskama s prizorima tema iz Mojsijeva života na južnom zidu i Kristova života na sjevernom zidu, dok je na svodu maestralni rad Michelangela, a središnje mjesto zauzima njegovo remek-djelo - Posljednji sud.
Kad kardinali izbornici dođu u kapelu, prisegnut će na čuvanje svega što je određeno Konstitucijom.
Obvezuju se i da će se pri izboru suzdržati od pogodbi, dogovora ili obećanja bilo koje vrste pri svom izboru, no razmjena mišljenja o izboru ipak nije zabranjena.
Obvezuju se i na zavjet šutnje, a kako izbor pape može potrajati danima, za svog boravka u Vatikanu izolirani su od vanjskog svijeta. Nema televizije, radija, novina, interneta.
Papa se bira dvotrećinskom većinom. Na gornjoj polovici glasačkog listića na latinskom piše "Za vrhovnog svećenika biram", a na donjoj polovici ostavlja se prazno mjesto za ime. Glasuje se tajno.
Svaki kardinal za vrijeme glasanja u Siktinskoj kapeli mora boraviti sam. Posljednji iz reda đakona otvara i zatvara vrata.
Kad završe, redom prvenstva kardinali svoj listić nose na oltar. Potom počinje prebrojavanje.
Kardinal brojitelj glasno će pročitati ime sa svakog listića, a potom ga iglom probušiti na mjestu gdje se nalazi riječ eligo - biram. Listić se potom stavlja na konac i povezuje čvorom.
Ako nitko nije dobio dvije trećine glasova, listići se spaljuju, iz dimnjaka Sikstinske kapele vidjet će se crni dim, a postupak se ponavlja sve dok netko ne bude pravovaljano izabran.
Glasa se više puta na dan, a ako nakon tri dana nema suglasja oko istog imena, uzima se dan pauze. On se provodi u molitvi, razgovorima, duhovnoj obnovi. Isti se postupak ponavlja sve dok jedan od kandidata ne skupi dvije trećine glasova, a potom se u peć višu od tri metra uz glasačke listiće ubacuje metalni cink s elementarnim sumporom kako bi se proizveo bijeli dim.
To je trenutak koji će na Trgu ispred bazilike čekati tisuće i tisuće vjernika. Zazvonit će zvona crkve svetog Petra, a Prvi kardinal iz reda đakona navijestit će ime novoizabranog pape riječima: Objavljujem vam veliku radost! Imamo papu - Habemus papam.
Stotine crkvenih zvona u Rimu potom će pozdraviti novog Svetog Oca, čije se ustoličenje u pravilu obavlja na prvu nedjelju nakon izbora, i to inauguracijskom misom.
This browser does not support the video element.