'To je zadnje netaknuto stablo i postat će simbol obnove', rekao je 23-godišnji stanovnik Eri Kamaishi. Nekih 410 kilometara sjeverno od Tokija, grad Rikuzentakta ponosio se botaničkim blagom od 70.000 borova posađenih u luku dugome 2 kilometara.
>> IAEA: Japan će uspješno nadvladati krizu
Tisuću je osoba poginulo, a 1.300 smatra se nestalima u tome gradu gdje je tsunami izbrisao s lica zemlje sav ljudski trud, sve zgrade osim desetak betonskih zdanja. Borove u Rikuzentakati u 17. stoljeću počeo je saditi bogati lokalni trgovac kako bi zaštitio stanovnike od vjetra. Ta priobalna šuma postala je zaštitni znak zaljeva Hirota, koji je u turističkoj kategorizaciji uvršten među stotinu najljepših pejzaža u Japanu i godišnje je privlačio 200.000 posjetitelja.
'Stablo je preživjelo, to je čudo', rekao je glasnogovornik gradske vlasti o boru koji nosi tragove traume. Smola curi niz njegovu koru, donje su mu grane istrgnute, ali stablo visoko deset metara još se ponosi zelenom krošnjom koja stremi u plavo nebo. Potres magnitude 9 Richtera i tsunami koji je izazvan potresom izazvao je 28.000 mrtvih i nestalih, te niz nesreća i curenja radioaktivnosti u nuklearnoj elektrani Fukushima.