Leopold Lopez, koji se školovao u SAD-u, dva tjedna je pomagao organizirati sporadične prosvjede širom Venezuele protiv Nicolasa Madura, kritizirajući ga da nije stavio pod kontrolu inflaciju i kriminal te zbog manjka osnovnih proizvoda.
Maduro je, pak, optužio Lopeza da sije nasilje kako bi stvorio prostor za državni udar sličan onom prije dvanaest godina kada je nakratko svrgnut s vlasti socijalistički vođa Hugo Chavez. Analitičari smatraju da oporba ima malo izgleda zbaciti Madura s vlasti.
Naređena vojna okupacija lanca trgovina: 'Krađa naroda mora prestati!'
Unatoč oštrim riječima venezuelanskog predsjednika, 42-godišnji Lopez u četvrtak nije bio uhićen. Nešto prije negoli je sud potvrdio zahtijev odvjetništva za određivanjem pritvora, oporbeni čelnik je u razgovoru za Reuters okrivio naoružane vladine pristaše da pucaju po mirnim prosvjednicima.
Iako su mnogi stanovnici Caracasa u četvrtak ostali kod kuće, diljem grada su održani sporadični studentski prosvjedi, dok su neke skupine prosvjednika blokirale ulice i palile automobilske gume.
Brojni vladini pobornici okupili su se ispred zgrade državnog odvjetništva, koja je oštećena u srijedu, uzvikujući slogane potpore predsjedniku Maduri i osuđujući "fašističko nasilje".
U srijedu su, prema pravosudnim izvorima, poginuli jedan student i jedan vladin simpatizer u kaosu koji je nastao kada su se suprotstavljene prosvjedne kolone međusobno približile u središtu Caracasa, a još je jedan student poginuo u drugom dijelu grada.
U prosvjedima su ukupno 23 osobe ozlijeđene, a 25 je uhićeno dok su četiri policijska vozila zapaljena a neki vladini uredi oštećeni. Mediji prenose kako nije sasvim jasno kako su prosvjednici ubijeni. Oporbeni vođe tvrde da su vladini simpatizeri na njih pucali, a ovi pak tvrde da je oporba od početka planirala izazivanje nasilja. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook