Iz Skoplja za Dnevnik.hr i Dnevnik Nove TV izvještava reporter Andrija Jarak.
16:20 - Uz makedonske, ali i albanske zastave i povike 'Pobjeda, pobjeda' prosvjednici su se okupili u ulici gdje je smještena zgrada vlade. 'Ostat ćemo koliko treba sve do konačne pobjede, do ostavke premijera', rekao je Aleksandar Krstevski, psiholog iz Kumanova.
U subotu je u intervjuu za lokalnu televiziju NOVA oporbeni čelnik ljevice Zoran Zaev izjavio da će prosvjednici ostati na trgu sve dok vlada ne podnese ostavku. 'Nekih 4.600 ljudi, uglavnom mladih ljudi, reklo je 'Ostat ćemo ovdje'', rekao je Zaev.
16:00 - Prosvjednicima su se obratili makedonski i albanski studenti porukom zajedništva. Sa govornice su poručili da je Makedonija domovina svih njezinih građana te da premijer Gruevski sa svojim nacionalističkom retorikom to nikada neće promijeniti. Na prosvjed i dalje pristižu ljudi, a sa svih strana se vijore mekedonske i albanske zastave. "Ostavka, ostavka", uzvukuju tisuće ljudi. Za sada nema incidenata.
15:22 - Na pozornici se izmjenjuju govornici. Svi ponavljaju da je došlo vrijeme za promjene. 'Zbogom Nikola' uzvikuje nekoliko desetaka tisuća ljudi. Sve okolne ulice su pune. Prosvjednici imaju svoju redarsku službu koja stoji kao tampon zona između njih i specijalaca.
14:05 - Počeo je veliki prosvjed u Skoplju. Na gradskom trgu okupilo se na desetke tisuća ljudi. Još prosvjednika stiže iz svih krajeva Makedonije. Sigurno je da će ih biti i više od 100 tisuća. Vruće je, temperatura je oko 30 stupnjeva, ali ljudi ne odustaju. Žele samo ostavku premijera Gruevskog kojeg nazivaju lopovom, Hitlerom i ostalim pogrdnim imenima. Uz makedonske, mogu se vidjeti i albanske zastave.
Pogledaj na Twitteru
12:50 - Građani polako pristižu ispred zgrade Vlade. Organizatori su postavili binu za govornike. U Skoplje stižu stotine autobusa i automobila iz svih makedonskih gradova. Policija je sve blokirala.
Svi su u strahu od reakcije policije koja je najavila da će intervenirati na prve znakove nasilja. Strah od nereda dodatno pojačava i informacija da dolaze sve navijačke skupine iz Makedonije. Dolazak je najavilo i nekoliko albanskih stranaka i stranih veleposlanika.
Na prosvjede stiže 100.000 ljudi, strahuje se od nereda - Premijer poslao poruku
Podsjećamo, najveća oporbena stranka u Makedoniji, Socijaldemokratska stranka organizira u Skoplju veliki protuvladin prosvjed. U Makedoniji traje duboka politička kriza koja prijeti stabilnosti te bivše jugoslavenske republike. Manji antivladini prosvjedi održavaju se tjednima u Skoplju u kojem oporba optužuje vlast za korupciju i mito.
Oporbeni čelnik Zoran Zaev konzervativnu vladu premijera Nikole Gruevskog optužuje za zloporabu položaja, korupciju i protuzakonito prisluškivanje 20.000 ljudi, među kojima su i političari, novinari i pravosudni dužnosnici. Dodatne napetosti izazvala je nedavna policijska akcija u albanskoj četvrti grada Kumanova, pri čemu je poginulo 22 ljudi, 14 Albanaca koje je vlada nazvala teroristima, i osam policajaca.
Makedonski premijer Nikola Gruevski poručio je u subotu, uoči velikog prosvjednog skupa, da "ni u kojem slučaju ne kani podnijeti ostavku ili pristati na prijelaznu vladu" te da bi "ostavka bila kukavičluk".
Gruevski je ponovno ustvrdio, iako za to nije iznio dokaze, da iza oporbe i njezina vođe Zaeva stoje strane obavještajne službe koje ga žele maknuti s vlasti.
Trojica premijerovih suradnika - ministri unutarnjih poslova, transporta i obavještajnih služba podnijeli su ostavku.
"To je manevar kojim se nastoji održati na životu" vlada premijera Gruevskog, smatra sveučilišni profesor Muamer Pajaziti i dodaje "Oporba i javno mnijenje neće prihvatiti takvo rješenje. Sada je je pravi trenutak za promjenu koju predvodi oporba. Malo pomalo stvara se široka koalicija".
Vladajuća stranka (VMRO-DPMNE) pak optužuje oporbu za špijunažu i za pokušaje destabiliziranja zemlje. VMRO i Gruevski pozvali su pak svoje pristaše na njihov prosvjed najavljen za ponedjeljak u Skoplju.
Neće biti rješenja nasiljem jer je vlast osvojena na izborima, rekao je još u subotu Gruevski, premijer od 2006., koji je ponovno osvojio vlast na prijevremenim izborima u travnju.
Makedonija, bivša jugoslavenska republika od 2,1 milijuna stanovnika od kojih su četvrtina Albanci, od početka godine proživljava duboku političku krizu. Već deset godina kandidatkinja za pristup Europskoj uniji i NATO-u Makeodnija nije daleko odmaknula u pregovorima zbog protivljenja Grčke, koja Skoplju zamjera korištenje povijesnog grčkog imena Makedonija. (D.D.N./A.J./M.G./Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook