Kako protječe jutro sve je više nervoze među migrantima koji kamp u Calaisu moraju napustiti pa su sporadična i naguravanja u skupinama koje čekaju evakuaciju. Policija za sada održava red i migranti organizirani u skupine ulaze u autobuse.
Na fotografijama AFP-a s terena može se vidjeti i dim iz pojedinih šatora.
Kamp poznat pod nazivojm 'džungla', smješten uz autocestu lučkog gada Calais, iz kojeg su migranti često na prometnicu postavljali barikade kako bi se ilegalno ukrcali na kamione i ušli u Veliku Britaniju, se zatvara.
Procjenjuje se da je u kampu boravilo oko 7000 migranata i izbjeglica, a u ponedjeljak ih je više od 2300 dobrovljno napustilo kamp. Drugog dana evakuacije na terenu su naoružane brojne policijske snage.
Logor će ubrzo biti srušen, a bageri bi već danas trebali početi uklanjati šatore i barake. Odluka o zatvaranju kampa donesena je nakon velikog pritiska francuske opozicije na vlasti.
Uvjeti života u Džungli i njezin utjecaj na regiju su postali osjetljiva tema šest mjeseci prije predsjedničkih izbora u Francuskoj. Taj logor također simbolizira nemoć Europe da odgovori na najtežu migrantsku krizu nakon Drugog svjetskog rata.
"Vlada je donijela hrabru i potrebnu odluku, zemlja poput Francuske sa 67 milijuna stanovnika je i te kako sposobna prihvatiti te ljude u nevolji, dostojanstveno ih prihvatiti bez pretjerane polemike", rekao je u ponedjeljak ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault tijekom posjeta Turskoj.
Pokretanje razmještanja migranata nije zaključilo političku debatu: ljevica je zabrinuta za uvjete premiještanja, desno orijentirana oporba strahuje od nicanja novih slučajeva "mini-Calaisa", krajnja desnica se zalaže za povratak migranata u njihove domovine.
Uz 7500 mjesta u 451 centru, njihovo je premještanje izazvalo žestoke reakcije u nekim regijama. (I.D. / Hina)