Premijer Naoto Kan namjeravao je oformiti veliku koaliciju kako bi se što uspješnije pokrenuo program obnove zemlje nakon prošlotjednog potresa, tsunamija i nuklearne nesreće, ali je vođa najveće oporbene skupine bez oklijevanja odbacio tu ideju. Prije katastrofe, oporbene stranke su od Kana tražile da sazove prijevremene izbore, a suparnici unutar premijerove stranke tražili su odlazak nepopularnog čelnika kako bi sebi popravili 'rejting'.
>> Novi potres jačine 5,9, tresle se zgrade u Tokiju
Oporba, uključujući i glavne suparnike, liberalne demokrate (LDP) koji su Japanom do 2009. vladali 50 godina, proglasila je nakon katastrofe svojevrsni politički prekid vatre, ali se ne želi pridružiti Kanu i njegovoj ideji 'jačanja kabineta'. Profesor političkih znanosti Koichi Nakano kaže da 'nije iznenađen i da nije protiv ideje o velikoj nacionalnoj koaliciji', jer je nakon potresa, tsunamija i moguće nuklearne katastrofe 'sasvim prikladno govoriti o nacionalnoj krizi'.
Prema posljednjim podacima, u nesreći koja je Japan pogodila 11. ožujka, poginulo je 7.197 ljudi, dok se 10.905 smatra nestalim. (Hina)