UN-ovi promatrači u Ukrajini zabilježili su alarmantna kršenja ljudskih prava na istoku zemlje i ozbiljne probleme na Krimu, izjavila je u petak visoka povjerenica UN-a za ljudska prava Navi Pillay, dok je Rusija izvješće ocijenila kao pristrano, jer ignorira nezakonite aktivnosti vlade u Kijevu.
'Oni koji utječu na naoružane skupine odgovorne za većinu nasilja na istoku Ukrajine moraju učiniti sve da obuzdaju te ljude koji žele raskomadati zemlju', rekla je Pillay u priopćenju uz koje je objavljeno izvješće na 37 stranica.
U izvješću koje pokriva razdoblje od 2. travnja do 6. svibnja stoji da policija i lokalne vlasti u istočnoj Ukrajini sudjeluju u nezakonitim aktivnostima i pomažu naoružanim skupinama u zauzimanju gradova, čime se krši vladavina prava i dokidaju jamstva za zaštitu ljudskih prava.
Rusija je kritizirala izvješće ocijenivši da čak niti ne pokušava biti objektivno i optužuje autore da slijede 'političke naredbe' kako bi amnestirali prozapadnu vladu u Kijevu.
Izvješće ignorira 'nagrublja kršenja ljudskih prava koja provode samoproglašene vlasti u Kijevu', stoji u priopćenju ruskog ministarstva vanjskih poslova.
Ukrajina se priprema za predsjedničke izbore 25. svibnja i UN-ovi promatrači ističu da će pošteni i demokratski izbori biti važan čimbenik za smirivanje stanja. No nekoliko kandidata prijavilo je napade, pa su zabrinuti za njihovu sigurnost.
Nove borbe na istoku Ukrajine: 'Uništili smo pobunjeničku barikadu'
U izvješću UN-ove promatračke misije stoji da je zabilježen 'val otmica i nezakonitih uhićenja novinara, aktivista, lokalnih političara, predstavnika međunarodnih organizacija i pripadnika vojske'.
No, promatrači pokušavaju potvrditi i navode o nezakonitim aktivnostima ukrajinske vojske i kažu da postoje vjerodostojna izvješća o slučajevima u kojima su ukrajinski vojnici uhićivali ljude koji su poslije nestali.
Vezano za Krim, UN-ova promatračka misija zabrinuta je zbog tretmana novinara, seksualnih, vjerskih i etničkih manjina, oboljelih od AIDS-a i građana koji nisu zatražili rusko državljanstvo koji su suočeni s maltretiranjem i prijetnjama.
Oni koji nisu ostvarili pravo na prebivalište do siječnja 2015. mogli bi biti protjerani s poluotoka koji je pripojila Rusija, ističe se u izvješću. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook