Begum je napustila London kako bi se pridružila Islamskoj državi u dobi od 15 godina.
Britanski ministar unutarnjih poslova Sajid Javid oduzeo joj je britansko državljanstvo kada je nakon rođenja sina zatražila da se vrati u zemlju i sada je izložen kritikama zbog smrti njezina djeteta.
Obiteljski prijatelj optužio je Britaniju da nije zaštitila dijete, a oporbeni laburisti ocijenili su da je smrt djeteta posljedica "bešćutne i nehumane" odluke.
Konzervativni zastupnik i bivši ministar pravosuđa Phillip Lee pozvao je vladu da "razmisli" o svojoj "moralnoj odgovornosti" za tu tragediju. Ocijenio je da je unatoč Beguminim stajalištima odluka da joj se oduzme državljanstvo i time uskrati mogućnost povratka u zemlju "potaknuta populizmom".
Glasnogovornik britanske vlade rekao je da je smrt djeteta "tragična".
Dodao je da je vlada opetovano savjetovala britanskim državljanima da ne odlaze u Siriju i naglasio da će "i dalje činiti sve što može kako bi spriječila ljude da budu uvučeni u terorizam i da putuju u opasne zone sukoba".
Pronašao je novinar
Begum, koja je napustila zemlju 2015. s dvije školske prijateljice, pronašao je novinar The Timesa u sirijskom izbjegličkom kampu sredinom veljače.
Kazala je da je živjela sa suprugom, nizozemskim borcem Islamske države, u posljednjem uporištu kalifata i da je već izgubila dvoje djece, kriveći za to teške uvjete života. Tada je bila u devetom mjesecu trudnoće.
Kazala je da ne žali što se pridružila Islamskoj državi, ali i da smatra da je kalifat pri kraju.
Nedugo nakon što je rodila sina, Jarraha, BBC-ju je kazala da želi da dijete bude Britanac i da odraste u Velikoj Britaniji.
Jarrah je umro u četvrtak od upale pluća, po liječničkom certifikatu. Imao je manje od tri tjedna. (Hina)