Pod istragom su petorica visokih dužnosnika u Ministarstvu obrane i jedan dobavljač oružja.
Ukrajinska sigurnosna služba (SBU) navodi da su dužnosnici za obranu potpisali ugovor za 100.000 granata u kolovozu 2022. godine. Plaćanje je izvršeno unaprijed, a dio je novca prenesen u inozemstvo, ali oružje nikada nije isporučeno, javlja BBC.
Upravo je korupcija glavna prepreka u ukrajinskom nastojanju da se pridruži Europskoj uniji.
SBU je izjavio da je istraga otkrila dužnosnike Ministarstva obrane i upravitelje dobavljača oružja Lviv Arsenal, "koji su ukrali gotovo 1,5 milijardi hrivnji u kupovini granata".
"Prema istrazi, u pronevjeri su sudjelovali bivši i sadašnji visoki dužnosnici Ministarstva obrane i čelnici povezanih tvrtki", navodi se.
SBU tvrdi da unatoč tome što je ugovor o granatama sklopljen šest mjeseci nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u punom opsegu, nijedna artiljerijska granata nikada nije poslana.
Jednog od osumnjičenih uhitili su dok je pokušavao napustiti Ukrajinu i trenutačno je u pritvoru, rekla je SBU.
Glavni tužitelj Ukrajine tvrdi da su ukradeni fondovi zaplijenjeni i bit će vraćeni proračunu za obranu.
Ukrajina je rangirana na 116. mjestu od 180 zemalja prema indeksu percepcije korupcije za 2022. godinu, koji provodi organizacija Transparency International za kampanje i istraživanja.
Ipak, napori u borbi protiv korupcije počinju davati rezultate. To je jedna od samo 10 zemalja koje stalno napreduju na ljestvici Transparency Internationala, a u desetljeću se popela 28 mjesta.