Britanska fregata HMS Montrose koja se sada nalazi na tom području je u srijedu navečer izvršila prvu takvu misiju u skladu s novom politikom Londona.
Britanska vlada je ranije rekla da nema sredstva za takve misije.
"Mornarica je dobila zadaću pratiti brodove pod britanskom zastavom kroz Hormuški tjesnac, individualno ili u skupinama, ukoliko pošalju odgovarajuću obavijest o svom prolazu", rekao je glasnogovornik vlade.
Sloboda plovidbe ključna je globalnu trgovinu i svjetsko gospodarstvo i učinit ćemo sve da je obranimo", dodao je u izjavi.
Britanska vlada je ranije savjetovala brodovima pod britanskom zastavom da, ako mogu, izbjegavaju Hormuški tjesnac i obavijeste mornaricu ako moraju njime proći, ali je poručila da neće moći pratiti svaki brod.
Udruga britanskih brodara pozdravila je novu politiku vlade i ocijenila da će ona "pružiti sigurnost našoj brodarskoj zajednici u ovom nesigurnom razdoblju".
Hormuškim tjesnacem prolazi trećina svjetske sirove nafte koja se prevozi morskim putem, a Iran je zbog napetosti sa Sjedinjenim Državama koje su mu obnovile sankcije već dao naslutiti da bi mogao zatvoriti taj strateški prolaz.
Napetosti između Teherana i Londona su se zaoštrile prošlog petka kada su iranski komandosi u tjesnacu zaplijenili tanker Stena Impero koji plovi pod britanskom zastavom .
Stena Impero je "nakon zapljene dovučen do obale i predan je vlastima radi provedbe zakonske procedure i istrage", kako su priopćili Čuvari revolucije, ideološka vojska Islamske Republike.
Vlasnici tankera su u četvrtak objavili da je posadi na ograničeno vrijeme bilo dopušteno razgovarati s obiteljima te da su svi članova posade dobro. Na tankeru su bila 23 člana posade, državljana Indije, Rusije, Latvije i Filipina. (Hina)