Iznimna vrijednost Velikog koraljnog grebena za cijelo čovječanstvo je "ugrožena i nužna je odlučna akcija kako bi se očuvao njegov opstanak", upozorava UNESCO u izvješću.
Australije je, naime, pokrenula program ulaganja u eksploataciju enegetskih resursa kako bi odgovorila na porast potražnje u Aziji, s projektom cjevovoda vrijednim 435 milijardi američkih dolara. Australska sjeveroistočna država Queensland, u kojoj se nalazi Veliki koraljni greben, jedno je podrućja koje se najbrže razvija i izgrađuje.
>> Ljudski izmet uništava koraljne grebene
Glavni pritisak na Veliki koraljni greben čine rastući razvoj obalnog područja, luke i postrojenja za prirodni ukapljeni plin (LNG), ekstremne vremenske prilike i nasukavanje brodova. Upravo je kineski brod za prijevoz ugljena 2010. udario u Greben, znatno ga oštetivši i zagadivši svojim teretom. UNESCO se posebice pribojava izgradnje LNG terminala na otoku Curtis, u sklopu razvoja glavne luke za ugljen u Gladstoneu.
Politički utjecajni Zeleni, koji podupiru manjinsku vladu premijerke Julije Gillard, pozvali su Australiju da smanji svoju ovisnost o ugljenu. (Hina)