"Mladić je umro", rekao je medicinski izvor iz bolnice Mourouj o 27-godišnjem Adelu Khedriju koji se zapalio u središtu Tunisa u utorak uz povike "Evo mladosti koja prodaje cigarete, evo nezaposlenosti". Iako su mu prolaznici priskočili u pomoć, vatra je zahvatila cijelo njegovo tijelo i podlegao je ozljedama.
>> Tunis: Nesigurnost prije nastavka konzultacija o vladi
Njegova tragična smrt čini se kao ponavljanje samospaljivanja uličnog prodavača povrća Mohameda Bouazizija, kojega je smrt u prosincu 2010. potaknula ustanak u Tunisu. Bouazizijeva smrt pokrenula je masovne prosvjede koji su srušili režim autokratskog predsjednika Zinea al-Abidinea Bena Alija te nadahnula slične ustanke u drugim arapskim zemljama, što se zajednički naziva Arapsko proljeće.
No, gospodarski i društveni problemi koji su i razlog tuniskog ustanka 2010., uopće nisu riješeni u toj sjevernoafričkoj zemlji koja je danas još i polarizirana između islamista i branitelja sekularne države i tek treba donijeti novi ustav za tranziciju iz autokracije.
Čin samospaljivanja zbio se u vrijeme kada je premijer Ali Larayedh pokušavao u parlamentu dobiti povjerenje za svoju novu islamističku vladu. "Taj čin pokazuje očaj", rekao je predsjednik parlamenta Mustapha ben Jaafar.
U Tunisu je 17 posto nezaposlenih s visokim udjelom visokoobrazovanih ljudi. Prethodna vlada pala je nedavno jer je premijerova umjerena islamistička stranka Ennahda odbacila plan za sastavljanjem tehnokratske vlade. Politička kriza odgodila je pak pregovore Tunisa s Međunarodnim monetarnim fondom o zajmu u visini od 1,36 milijarda eura. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook