Europska unija i Tunis potpisali su protokol o cjelovitom strateškom partnerstvu.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izrazila je zadovoljstvo potpisivanjem ugovora koji treba pridonijeti zajedničkom napretku, spomenuvši pet stupova, među kojima i migracijsko pitanje. Tunis je odskočna daska za tisuće migranata na putu u Europu preko Sredozemnog mora.
Predsjednica talijanske vlade Giorgia Meloni i nizozemske Mark Rutte pratili su europsku čelnicu nakon njihova prvog posjeta prije mjesec dana kada su iznijeli prijedlog o ovom partnerstvu.
Riječ je o "novoj etapi važnoj za cjelovito rješavanje migrantske krize", rekla je Meloni, uputivši poziv tuniškom predsjedniku Kaisu Saiedu, koji je bio u njezinu društvu, da u sljedeću nedjelju dođe u Rim na sastanak na vrhu o migracijama.
Potonji je pak dao izjavu u kojoj je istaknuo dio ugovora o "približavanju naroda".
Po riječima Meloni, partnerstvo Tunisa i EU-a "može biti primjer uspostave novih veza sa sjevernom Afrikom". Rutte je pak ocijenio da će "ugovor biti koristan i EU-u i tuniškom narodu", podsjetivši da je EU glavni trgovinski partner Tunisa i najveći ulagač.
U vezi s imigracijom istaknuo je da će ugovor omogućiti "bolju kontrolu nezakonite imigracije".
Ugovor predviđa pomoć vrijednu 105 milijuna eura za suzbijanje nezakonite imigracije i proračunsku pomoć od 150 milijuna eura dok Tunis pritišće dug u visini 80 posto njegova BDP-a i nedostatak gotova novca.
Europska trojka je u prigodi svog prvog posjeta spomenula "makroekonomsku pomoć od 900 milijuna eura" koja bi se Tunisu mogla pružiti u obliku zajma u narednim godinama.
Von der Leyen je u nedjelju u Bruxellesu rekla da je "spremna pružiti tu pomoć čim se ispune uvjeti".
Ta je "pomoć" EU-a uvjetovana dogovorom Tunisa s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) o novom kreditiranju fonda, o čemu se dvije strane mjesecima ne mogu dogovoriti.