"Teško je, deprimirajuće ovaj puta, ali to nije kraj skupine G7", kazala je njemačka kancelarka u rijetkom intervjuu za javnu televiziju ARD.
"Ne želim da dalje zaoštravamo naš govor", dodala je Merkel, naglasivši da je izraz "deprimirajuće" sam po sebi snažan kada je ona u pitanju, ironično se referirajući na svoje tradicionalno smirene javne nastupe.
Američki predsjednik napustio je skup ranije kako bi otputovao u Singapur, gdje će se sastati sa sjevernokorejskim čelnikom Kim Jong Unom.
Neposredno nakon odlaska američki predsjednik povukao je u nizu ljutitih poruka na Twitteru podršku usuglašenom tekstu priopćenja sa summita G7 u kojem se obično slave zajedničke vrijednosti zapadnog svijeta pod američkim vodstvom.
Komentirajući prijetnju američkog predsjednika uvođenjem carina na uvoz automobila, što bi posebno teško pogodilo njemačku automobilsku industriju, Merkel je odgovorila: "Morat ćemo dobro promisliti što nam je činiti."
"Valja se nadati da će Europska unija ponovo nastupiti jedinstveno kao što je učinila i ovaj put", dodala je njemačka kancelarka.
EU je poručio da će 1. srpnja najaviti protumjere američkim carinama na uvoz čelika i aluminija.
U razgovoru za ARD Merkel je ujedno otklonila prijedlog američkog predsjednika da se Rusija ponovo uključi u skupinu najrazvijenijih gospodarstava svijeta.
Moskva je isključena iz skupine 2014. godine zbog pripojenja poluotoka Krima, tada u sastavu Ukrajine, a u međuvremenu se suočila s osudom Zapada i zbog vojne intervencije u Siriji i potpore predsjedniku Bašaru al-Asadu.
"Rusija nam treba zbog razgovora o razoružanju" i rasprava o Ukrajini i Siriji, kazala je njemačka kancelarka. "O tome nema nikakve dvojbe", dodala je.
G7 je pak, po njezinu tumačenju, "skupina zemalja koje dijele ista načela", naglasila je.
Što se pak tiče sljedećeg velikog diplomatskog skupa na kojem će biti prisutan i američki predsjednik Donald Trump, srpanjskog sastanka čelnika NATO-a, Merkel predviđa da "neće biti nimalo lak".
Trump je u više navrata oštro kritizirao europske zemlje, Njemačku posebno, tvrdeći da ne izdvajaju dovoljno za vlastitu obranu i da koriste američku vojnu moć.
Njemačka kancelarka podsjetila je da je Europska unija već dogovorila "uspostavu vojnih kapaciteta komplementarnih NATO-u" koji bi ubuduće trebali štititi Europu od vojnih prijetnji.
EU mora razviti "zajedničku stratešku kulturu", naglasila je Merkel, "jer će Europa u protivnom biti stiješnjena u svijetu vrlo jakih polova" moći koji će biti izvan nje. (Hina)