Usprkos snažnim mjerama, koje SAD provodi u cilju detektiranja i spriječavanja ilegalne trgovine, procjenjuje se kako se zasad uspijeva zaplijeniti tek dijelić tog biznisa, prenosi Buissiness Insider.
Top tri najkopiranija proizvoda u 2012.godini su torbice i novčanici, satovi i nakit, te razni odjevni dodaci. Pomamu za fancy torbicama, pa nosile one i oznaku ' Made in China', dokazuje i porast 'lažnjaka' na američkom tržištu od nevjerojatnih 142 posto u usporedbi sa zadnjim izvješćem.
>> Pogledajte čitav niz nevjerojatnih kineskih lažnjaka!
Ono što posebno otežava istrage i zaplijene je način distribucije, koja se zadnjih desetljeća drastično promijenila. Naime, klasični šverc i uvoz takve robe putem brodskih kontejnera, zamijenila je kupnja putem Interneta, pa se američki istražitelji sve više koriste novim tehnologijama u potrazi za 'kraljevima lažnjaka'.
Pogledajte Top listu 10 najkopiranijih proizvoda
1. Torbice / Novčanici, godišnje vrijednosti 511.2 milijuna dolara, apsolutni predvodnik u proizvodnji ovih 'lažnjaka' je Kina.
2. Satovi / Nakit, godišnja vrijednost 187 milijuna dolara, čak 98 posto pristiže iz Singapura
3. Razni odjevni dodaci, godišnje vrijednosti 133 milijuna dolara, a u proizvodnji ponovo predvodi Kina
4. Potrošačka elektronika, godišnje vrijednosti 104.4 milijuna dolara, većina pristiže iz Hong Kong-a
5. Obuća, godišnje vrijednosti 103.4 milijuna dolara. Većinom su to tenisice, iako ih lagano sustižu i svečane cipele. Pogađate najvećeg proizvođača ovih lažnjaka ? Da, da - Kina.
6. Farmaceutski proizvodi /Lijekovi, godišnje vrijednosti 83 milijuna dolara, a za ovu vrst 'lažnjaka' specijalizirala se Indija.
7. CD, DVD i slično, godišnje vrijednosti 38.4 milijuna dolara
8. Kompjutori i dodaci, godišnje vrijednosti 34.7 milijuna dolara, od kojih čak 90 posto pristiže iz Kine ili Hong Konga.
9. Etikete poznatih proizvođača, godišnje vrijednosti 26.3 milijuna dolara, a čije se kopije ponajviše izrađuju u Kini i Homg Kongu
10. Igračke, godišnje vrijednosti 13.6 milijuna dolara, a predvodnik biznisa kopiranih igračaka je - Taiwan.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook