Oko 18.000 ljudi sudjelovalo je u prosvjedima, navode organizatori, nevladine organizacije, umjetnici, sindikalni i politički čelnici okupljeni u savez #Unteilbar ("Nedjeljivi").
Prosvjedi su se održali pod sloganom "Bez nas, nećemo pakt s fašistima: nikad i nigdje!" Na transparentima se moglo čitati: "Ne želimo IV. Reich" i "ne želimo vlast po svaku cijenu".
Neočekivan izbor 5. veljače liberala Thomasa Kemmericha (FDP) zahvaljujući glasovima konzervativne desnice i krajnje desnice okupljenih u koaliciju, već je potaknuo brojne spontane skupove diljem Njemačke. Zbog bure koju je taj izbor podigao u zemlji, taj kandidat malene liberalne stranke FDP-a dao je ostavku 24 sata nakon izbora tijesnom većinom. No organizatori prosvjeda misle da je šteta već učinjena.
Napeto stanje u Njemačkoj
O napetom stanju u zemlji govori to što je nekoliko ureda FDP-a bilo na meti napada diljem zemlje. Stranke izvan AfD-a trebaju se u ponedjeljak sastati u Erfurtu ne bi li pronašle rješenje za krizu vlasti u toj saveznoj pokrajini.
Retorika AfD-a dobro prolazi u bivšoj komunističkoj Istočnoj Njemačkoj, u siromašnijem dijelu Njemačke. U Tiringiji je 2018. prosječna godišnja plaća iznosila 35.701 euro, dok je u ostatku Njemačke bila 42.962 eura, pokazuju podatci Statističkog zavoda.
Kriza se iz te pokrajine proširila i na stranku CDU kancelarke Angele Merkel pošto je njezin član u Tiringiji zajedno s AfD-om sudjelovao u izboru Kemmericha.
Zbog toga je čelnica Kršćansko-demokratske unije (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauer početkom tjedan najavila svoju skoru ostavku s mjesta predsjednice stranke i rekla da ne želi naslijediti Merkel nakon završetka njezina mandata krajem 2021.
Ta odluka je izmiješala političke karte u Njemačkoj uoči parlamentarnih izbora predviđenih za jesen sljedeće godine i pokrenula glasine o mogućem prijevremenom kraju sadašnje vlade njemačke kancelarke. (Hina)