Pritvor, koji može trajati najdulje do 4. travnja, Hrvatima je određen zbog opasnosti od bijega, kao i mogućnosti ometanja postupka utjecajem na svjedoke, objasnili su dužnosnici suda, prenosi agencija Tanjug.
Tužiteljstvo je u utorak izvijestilo hrvatski konzulat u Subotici da je sudu predloženo rješenje o određivanju pritvora za uhićene, koji se terete po članu 266. Kaznenog zakonika Srbije (KZS) za posjedovanje i unošenje radioaktivnih ili drugih opasnih tvari.
Člankom 266. KZ-a Srbije za to djelo zapriječena je kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora i novčana kazna.
"Uhićeni nisu tražili diplomatsko-konzularnu pomoć, ali smo izvijestili pravosudna tijela da to u svakom trenutku mogu učiniti i da će Konzulat djelovati sukladno procedurama", rekao je Hini konzul Velimir Pleša.
Tužiteljstvo je u utorak priopćilo da je za još jednu osobu naložilo podnošenje kaznene prijave za isto kazneno djelo u redovitom postupku.
Radio-televizija Srbije objavila je u utorak, nakon vijesti lokalnih medija o incidentu u kojem je na tom prijelazu registrirana visoka razina radioaktivnog zračenja u automobilu Audi, u kojem je potom nađena "glava gromobrana", da su vozač i njegova dvojica suputnika uhićeni pod sumnjom za kazneno djelo unošenja opasnih tvari u Srbiju, nedopuštenu preradu, odlaganje i skladištenje opasnih supstanci.
Srbijanska uprava carina priopćila je u međuvremenu su carinici 4. ožujka 2023. otkrili "pokušaj krijumčarenja radioaktivne glave gromobrana u prostoru za rezervni kotač" vozila njemačkih registarskih oznaka te u prtljažniku otkrili i uređaj za mjerenje sustava metala, na koje je reagirao ručni detektor za mjerenje ionizirajućeg zračenja.
Institut za nuklearne znanosti "Vinča" preuzeo je i uskladištio "radioaktivni predmet nađen u automobilu na graničnom prelazu Bezdan", a inspektor Direktorata za radijaciju i nuklearnu sigurnost naložio je 5. ožujka da se radioaktivni predmet preuzme, sigurno transportira i uskladišti, što su i učinile stručne osobe Instituta "Vinča".