Bizarno bujanje ljudskih prava uzrokovano činjenicom da su ljudska prava korisno oruđe u rukama svakoga tko profitira od širenja popisa prava, uključujući i neliberalne, diktatorske države, piše američki časopis Foreign Policy.
Opširan članak posvećen ljudskim pravima taj dvotjednik počinje viješću kako specijalna izvjestiteljica UN-a za kulturna prava Farida Shaheed počinje raditi studiju o tome 'utječu li reklame i marketing na kulturnu raznolikost i pravo ljudi da sami izaberu način života'.
Kada se prošloga mjeseca vratila iz Vijetnama, slobodu izražavanja ostavila je po strani i upozorila na drugo, po njezinu mišljenju, presudno pitanje tzv. Cong bubnjeva.
State Department o ljudskim pravima u Hrvatskoj: Najviše diskriminirani Srbi i Romi
Radi se o osjetljivom kulturnom artefaktu koji koriste plemena u zabačenim planinskim dijelovima Vijetnama i koji je izložen ozbiljnoj prijetnji: na nekim se mjestima svira na zahtjev turista, zbog čega jasno gubi na svom kulturnom značaju, smatra Shaheed.
Izvjestiteljica UN-a stoga poziva vladu u Hanoiu da zaštiti sviranje bubnjeva od 'folklorizacije', smatrajući da se radi o kršenju kulturnih prava urođenika.
Valja napomenuti da je Vijetnam komunistička diktatura koja posve ignorira vjerske slobode, rutinski zatvara redovnike i umjetnike te zlostavlja zatvorenike. No, Shaheed ta kršenja ljudskih prava izjednačava s 'groznim' korištenjem kulturnih artefakata u turističkoj industriji.
Ostala, puno ozbiljnija kršenja ljudskih prava u njezinu izvješću zauzimaju samo jedan odlomak, jer očito ne spadaju u 'bolesno' definiran spektar 'kulturnih prava'. Vijetnam bi zbog toga mogao ignorirati većinu onoga što Shaheed ima za reći i odbaciti njezine kritike tek kao nuspojavu turizma, navodi Foreign Policy.
'Petrina protiv Hrvatske': Europski sud za ljudska prava presudio u korist načelnika
Kritičari su godinama ismijavali spremnost UN-ova vijeća za ljudska prava da uvažava mišljenja najgorih svjetskih diktatora, koji uživaju veliki ugled među članicama vijeća.
No, 'lakrdija' tzv. kulturnih prava simptom je puno dublje slabosti koju neki nazivaju 'inflacijom' ljudskih prava. Jedna uska interesna skupina nastoji 'pristup internetu' proglasiti službenim pravom kao da sloboda izražavanja nije dovoljna. Istovremeno, brojne političke stranke 'pravima' smatraju pravo na savjetovanje nezaposlenih, plaćeni godišnji odmor, besplatno visoko obrazovanje i globalni financijski porez kao sredstvo za borbu protiv gospodarske krize.
Danas je na djelu suvišak ljudskih prava, za koja se tvrdi da su jednako važna i nepovrediva. Ljudska prava ne idu nikamo, izgubila su svoju vrijednost, upozorava autor članka.
Hrvatska sve ćešće na meti tužbi pred Europskim sudom za ljudska prava
Kada je 1948. donesena Opća deklaracija o ljudskim pravima, ograničila se na samo 30 odredbi, a njezini tvorci imali su potrebu listu učiniti kratkom i moćnom.
Od tih 30 odredbi samo 18 su bile prava, odnosno odredbe koje znače trenutne obveze država prema pojedincima, a 12 socijalnih, ekonomskih i kulturnih odredbi smatrane su željama ili nastojanjima.
Do 2013. uvedeno je ukupno 676 odredbi koje se tiču individualnih, kolektivnih i ekoloških prava. Neke od njih ne znače trenutnu obvezu država, nego se ostvaruju kroz 'progresivnu realizaciju' što je naziv za slučajeve kada ih država, zbog ograničenih resursa, ostvaruje u nekom trenutku u budućnosti.
Ostojić: Nezaposlenima ista prava nakon izdvajanja HZZO-a
Neki misle kako države ne žele širenje ljudskih prava jer to znači i više obveza. No, treba imati na umu da iz te proširene liste mogu izabrati ona prava čije će ispunjavanje odgoditi za budućnost i zahvaljujući tome hvaliti se dobrim trenutnim stanjem ljudskih prava, čak i ako krše osnovna građanska i politička.
Pravo na stanovanje ili zdravstvenu zaštitu, koje bi bilo bolje nazvati političkim ciljevima, ubačena su u kategoriju prava ne bi li ih se učinilo legitimnijima. Promatramo li stvari na taj način, dodatna spavaonica tek je na korak od toga da postane još jedno ljudsko pravo. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook