Čuveni Stonehenge nije oduvijek bio na mjestu na kojem je otkriven, tvrde arheolozi koji su na lokaciji u Wilthshireu pronašli dokaze kako su kameni blokovi od kojih je napravljen prvotno bili korišteni na jednom drugom mjestu, i to u Walesu. Tamo je 'prvi Stonehenge' bio oko 500 godina i onda je premješten na sadašnju lokaciju.
Arheolozi su koristili različite tehnike, uključujući i radioaktivni ugljik, kojima je utvrđeno da su udubine u kamenju Stonehengea nastale stoljećima prije nego što je podignut na sadašnjoj lokaciji, piše Independent. Naime, udubine datiraju iz 3.400 do 3.200 godina prije nove ere dok je Stonehenge u Wiltshireu nastao oko 2.900 godina prije Krista.
'Prvi Stonehenge bio je u Walesu, a ovo što sada gledamo u Wiltshireu je drugi spomenik. Ovo je fantastično otkriće', kazao je Mike Parker Pearson, vođa tima arheologa.
NAJMISTERIOZNIJE LJUDSKE GRAĐEVINE SVIJETA Znanost ih još nije dokučila
No, sada je misterij Stonehengea još veći. Naime, osim što neke kamene gromade teže i do 50 tona pa je još uvijek nejasno kako je Stonehenge podignut, s obzirom da nema nikakvih pisanih tragova, pretpostavlja se da je kamenje dopremljeno sa lokacije u Walesu, što pred ovaj povijesni misterij postavlja još veći upitnik. U vrijeme kada je podignut Stonehenge, kotač još nije izumljen, a pretpostavlja se da je kamenje valjano na trupcima ili pak sanjkama. No, sve su to samo nagađanja. Teorije o tome tko je izgradio Stonehenge idu od toga da su ga podignuli ljudski divovi pa do toga da je djelo vanzemaljaca.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook