"To je katastrofa. Ovo se nije nikad dogodilo. Na rubu smo", ističe Nusret Ismaili, nastavnik škole u mjestu Lug, koje se nalazi dvadesetak kilometara od Prištine, prenosi Telegraph. Čak je i ministarstvo obrazovanja Kosova potvrdilo da je samo u prosincu 2014. s Kosova otišlo 5.200 učenika.
Od kraja studenog mjeseca 2014., procjenjuje se da je 50.000 Kosovara napustilo svoju domovinu, koja broji 1,8 milijuna stanovnika, te su se uglavnom zaputili prema Njemačkoj. U Njemačkoj je pak jaka kosovska dijaspora još od 70-ih godina 20. stoljeća.
Kao najmlađa zemlja u Europi, Kosovo je ostvarilo samostalnost od Srbije 2008. godine, nakon odluke bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira i bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona, da bombardiranjem Srbiju natjeraju na povlačenje 1999. godine.
Kosovo je ujedno i najsiromašnija zemlja Europe, s godišnjim BDP-om per capita od oko 25.000 kuna. Posla u mnogim gospodarskim granama praktički nema, opća nezaposlenost je na 45 posto, a nezaposlenost mladih ispod 24 godine starosti je na 60 posto.
U zemlji čiji je, čini se, najjači izvozni proizvod pop pjevačica Rita Ora, zov Zapada je snažan, a samo je broj zahtjeva za azil u Njemačkoj porastao za 572 posto u siječnji 2015. godine.
Objavili proglas: 'Krijumčari lažu. Nema azila iz gospodarskih razloga'
Hashim Thaci, kosovski ministar vanjskih poslova i zamjenik premijera, ističe da je takva migracija rezultat "lažnih glasina" o tome da će Njemačka olabaviti svoju politiku oko azilanata. Mit navodno prodaju trgovci ljudima, govoreći svima na Kosovu da se europska tvrđava priprema otvoriti svoja vrata.
Histeriji pridonose i mediji na Kosovu, dodavajući takozvano ulje na vatru teoriji kako je upravo sad trenutak za odlazak u inozemstvo.
Njemačka, koje je inače domovina polovice Kosovara koji žive u inozemstvu, odbija 99,7 posto njihovih zahtjeva za azilom. Kosovo se smatra stabilnom i dovoljno sigurnom zemljom za repatrijaciju, što je obično vrlo brz proces.
Njemačka je otvorila i četiri nova centra za obradu zahtjeva za azil s Kosova, a proteklog tjedna poslali su i graničare u pomoć Mađarskoj oko tog pitanja, jer tamo se nalazi 20.000 Kosovara koji su zadržani dok im se ne riješi status.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook