82-godišnji Mubarak, koji je odbio pozive da odstupi s vlasti prije rujanskih izbora, tvrdeći da bi to uzrokovalo kaos u zemlji kojom vlada 30 godina, pokušao se usredotočiti na ponovnu uspostavu reda. U skladu s tim, egipatska vlada najavljuje povećanje plaća i mirovina za sve zaposlene u javnom sektoru. No, bez željenog rezultata.
>> Prosvjednici i dalje na trgu Tahrir, raketni napad na sinajskom poluotoku
Prosvjednici, zabarikadirani u šatorima na središnjem kairskom trgu Tahrir, drže se obećanja da neće prekinuti prosvjede sve dok Mubarak ne odstupi i odbacuju kao nedovoljne ponude reformi iznesene na nedjeljnom sastanku vlasti i oporbe na kojem su, prvi put nakon pola stoljeća, sudjelovali i pripadnici zabranjenog Društva muslimanske braće.
Muškarac htio podmetnuti požar i optužiti prosvjednike?
Život u megalopolisu od 20 milijuna stanovnika vrlo se polako vraća u svoj tijek. Policijski sat i dalje je na snazi, ali prve trgovine i banke počele su otvarati vrata klijentima, a za kraj tjedna najavljeno je i ponovno otvaranje kairske burze, zatvorene od 30. siječnja. No, mnogi se žale da nisu dobili plaće.
'Imamo veliki problem. Još uvijek nismo primili plaće. U banci su nam rekli da ih poslodavac još nije uplatio. Trebale su biti uplaćene 1. veljače. Sada nitko od ovih ljudi nema novca', rekao je Mohamed Ibrahim, stanovnik Aleksandrije. 'Onima koji misle da ćemo se umoriti od sjedenja na trgu Tahrir, poručujemo da nećemo otići. Mubarak je taj koji treba otići!', rekao je jedan prosvjednik iz Kaira.
Prema nekim informacijama Mubarakovi se dokopali 70 milijardi dolara
'Muslimani žele ovu revoluciju, kršćani žele revoluciju, komunisti i ateisti također. Svi u Egiptu to žele, jer su svi osjetili ugnjetavanje. Čuli ste za milijune dolara koje je režim ukrao', rekao je drugi provjednik. Prema nekim procjenama, obitelj Mubarak dokopala se i do 70 milijardi dolara. Usporedbe radi, bogatstvo Bila Gejtsa procjenjuje se na 55 milijardi.
Iako je stanje zasad mirnije nego proteklih dana, prosvjednici su ujutro onemogućili zaposlenicima ulazak u 'Mugamu', golemo zdanje koje je simbol državne moći i njezine goleme birokracije. Također su, po vlastitim riječima, uhitili muškarca koji je želio podmetnuti požar u tu zgradu i za to optužiti prosvjednike te ga predali vojsci. (Hina)