Tonino Picula, izvjestitelj Europskog Parlamenta za Srbiju sastao se sa srbijanskom ministricom europskih integracija, a sastat će i s drugim državnim dužnosnicima i predstavnicima oporbenih stranaka.
U posjet stiže nakon što je u četvrtak predstavio Nacrt izvješća o Srbiji.
U tom dokumentu se, među ostalim, oštro osuđuju napadi na prosvjednike i neutemeljene tvrdnje srbijanskih vlasti da su države članice EU-a bile uključene u organiziranje studentskih prosvjeda.
Reporterka Dnevnika Nove TV Marina Bešić Đukarić izvijestila je iz Beograda je li srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić prihvatio poziv za sastanak.

"Srbijanski predsjednik ignorira dolazak Picule u Beograd, poručio mu je da se lijepo provede i da može pisati što hoće", rekla je reporterka.
Picula je rekao hoće li to utjecati na Nacrt izvješća o Srbiji.
"Njegov stav me nije nimalo iznenadio. Otići ću iz Beograda vjerojatno tek s jednim dijelom informacija koje sam želio pribaviti kako bi kompletirao svoj izvještaj i sa stajalištem predsjednika države i nekih vrlo važnih ljudi koji snose najveću odgovornost za stanje u Srbiji. Nastojat ću to kompenzirati razgovorima s drugim ljudima koji su pristali razgovarati sa mnom", istaknuo je.
"To je prvorazredna poruka jer nisam došao ovdje u privatnom kapacitetu. Stalni sam izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju. Sigurno je da je to propuštena prilika da čujem i stanje kakvo ga želi opisati predsjednik Vučić. Nadam se da se ta praksa neće nastaviti."
Otkrio je i što će reći srbijanskoj premijerki Ani Brnabić koja je nacrt nazvala sramotnim.
"Ako bude htjela reći, objasnit će zašto smatra taj izvještaj sramotnim. Mora znati da to nije samo moj izvještaj, to je izvještaj koji su poduprle gotovo sve političke skupine u parlamentu osim jedne. Jednako tako kao Europska služba za vanjsko djelovanje, Europska komisija."
Hrvatska želi stabilne susjede. Picula je rekao u kojem je vagonu Srbija trenutačno na putu prema EU i hoće li inzistirati na pitanju nestalih.
"Mislim da je kompleksan put Srbije prema EU. Mnoge dileme koje traju godinama su tu i neće nestati ako ih se ignorira. Jasno, EU još uvijek strateški doživljava proširenje kao vrlo važnu politiku, ali to neće vječno trajati.
Moja predviđanja su da će tokom 2025. neke druge teme pritiskati EU, možda proširenje više neće biti prioritetno", rekao je.
This browser does not support the video element.