Srbijanski piloti, aktivni i umirovljeni, upravljali su borbenim zrakoplovima koji su bombardirali libijske civile, tvrde neki mediji. Srbija to oštro demantira.
'Mi ne učestvujemo ni na koji način. Ne postoji nijedan pilot ili bilo tko tko učestvuje u događanjima, prije svega borbenima, u Libiji', rekao je Dragan Šutanovac, srbijanski ministar obrane.
Odbacuju i navode o plaćenicima iz Srbije koji se bore na strani Gadafijevih pristaša. Suradnju s Libijom priznaju, ali od napada na civile se ograđuju.
'Na žalost, naš glas se u svijetu ne čuje na način na koji se čuje glas onih zemalja koje su mnogoljudnije i moćnije', smatra Šutanovac.
Naoružavali i brojni drugi
Režim Moamera Gadafija naoružavale su brojne druge zemlje. Francuska i Rusija predvode ljestvicu najvećih gubitaša zbog UN-ovih sankcija Libiji. Francuzi su Gadafiju trebali prodati borbene zrakoplove, a Rusi tenkove i kalašnjikove.
Za razliku od Zapada, Srbija prijateljstvo s Gadafijem ne skriva. Dobri odnosi korijene vuku još iz vremena bivše Jugoslavije i Pokreta nesvrstanih. Vrijeme je to kada smo živjeli u zemlji koja je bila među 10 najvećih izvoznika oružja u svijetu.
>> VIDEO: Gadafi više ne kontrolira grad Zavijah
Srbija se pokušava vratiti na ljestvicu najvećih. 2007. izvezla je naoružanja i opreme u vrijednosti 75 milijuna dolara. Tri godine poslije, taj iznos je narastao na 247 milijuna dolara.