'Rusija licemjerno ustraje na tome da je ukidanje isporuka plina usred zime Ukrajini, a sada i ostatku Europe, rezultat trgovinskog spora, a ne dio dugoročne kampanje Moskve kojom se želi potkopati ukrajinska prozapadna vlada. Zašto onda ruska državna televizija posvećuje udarne termine u ponedjeljak i utorak sastancima na kojima premijer Vladimir Putin razmetljivo kleveće ukrajinskog predsjednika i naređuje državnoj plinskoj kompaniji da prekine isporuke?', navodi Post.
Putin cinično suosjeća s Ukrajincima i potom zatvara plin
Putinov režim očito namjerava koristiti europsku ovisnost o ruskoj energiji kako bi promicao svoj imperijalistički i antizapadni program. Jedini racionalan odgovor za Europsku uniju je dramatično ubrzati traženje alternativnih izvora energije Opisujući dvije televizijske 'radne sjednice' Putina s direktorom Gazproma Aleksejem Millerom kao 'komično nespretne', The Washington Post navodi kako se u njima Putin 'neiskreno raspituje' o pojedinostima spora Rusije s Ukrajinom, a Miller odgovara opisujući ukrajinsku vladu kao 'kradljivu, prijevarnu i nepouzdanu'. 'Putin cinično simpatizira s potrošačima u Ukrajini, da bi potom naredio ograničavanje, a u utorak i prekid isporuka plina Ukrajini i drugim europskim zemljama', dodaje Post.
>> Gazprom će odvrnuti ventile kada stignu nezavisni promatrači
Pravi cilj onoga što izgleda kao 'bizantinski bilateralni spor oko cijena i naknada za tranzit', jest 'promicanje agresivne strategije Rusije da svoj izvoz energije koristi kako bi dijelila Europu i potkopavala one države koje i dalje smatra svojim zakonitim podanicima, počevši s Ukrajinom', ističe list.
>> Ventili ostaju zatvoreni: Propali razgovori između EU, Rusije i Ukrajine
Post navodi i riječi veleposlanika Rusije pri NATO-u Dmitrija Rogozina, kako se Europa, ako želi zajamčiti isporuke prirodnog plina i nafte, ne može potpuno osloniti na 'svog prekrasnog saveznika Juščenka'. Juščenko je demokratski izabrani predsjednik Ukrajine 2004., nakon što se izjalovila operacija krađe glasova podržana od Moskve, podsjeća američki dnevnik.
Prava poruka je da Rusija koristi europsku ovisnost o ruskoj energiji za svoj imperijalistički program
'Poput gruzijskog predsjednika Mihaila Saakašvalija, Juščenko snažno zagovara ulazak svoje zemlje u NATO. Putin je Saakašviliju odgovorio invazijom prošloga kolovoza, a sada je pokrenuo ofenzivu protiv Juščenka', povlači usporedbu The Washington Post.
Gruzijska i ukrajinska vlada imaju mnogo slabosti koje Putin nemilosrdno koristi, no 'prava poruka' ovoga hladnog tjedna je, prema Postu, ista ona koju su europske vlade opetovano primale i uglavnom ignorirale posljednjih godina - 'Putinov režim očito namjerava koristiti europsku ovisnost o ruskoj energiji kako bi promicao svoj imperijalistički i antizapadni program'. Jedini racionalan odgovor za Europsku uniju je dramatično ubrzati traženje alternativnih izvora energije, i dati veću potporu onim zemljama koje Rusija želi podjarmiti, zaključuje The Washington Post.