Uvjeti za pretraživanje terena u Donjoj Jablanici danas su nešto bolji. Kiša je prestala padati, pa spasioci nastavljaju potragu za žrtvama stravične poplave i klizišta u tom mjestu.
Prema riječima Sabahudina Spahovića iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), osim pripadnika FUCZ-a, na terenu su i spasioci sa psima i pripadnici HUSAR tima iz Hrvatske. Radi se o prvom timu koji je ondje angažiran posredstvom međunarodnog mehanizma koordinacije civilne zaštite i Ministarstva sigurnosti BiH.
"Sada na terenu rade tri licencirana psa za pronalazak mrtvih osoba. Uspjeli su detektirati žrtve. Na tri mjesta pas je dao signal i čekamo da se stvore uvjeti, jer je jako teško prići tim mjestima, da se sa strojevima i spasiocima pokušamo probiti do potencijalnih tijela žrtava", objasnio je Spahović u razgovoru za Avaz.
Mnogo je toga što će spasioci pamtiti kada je u pitanju katastrofa o Donjoj Jablanici, ali akcija spašavanja djeteta Sabahudinu se posebno urezala u pamćenje.
"Ono što će čitav život ostati u mom sjećanju, nešto što nikad neću moći izbaciti iz svoje glave zasigurno je pronalazak malog djeteta. Živo, ispod ploče koja je bila teška sigurno dvije tone. Zajedno s mještanima i svima koji su tu bili prisutni uspjeli smo dijete izvući živo i transportirati ga do prve medicinske ustanove. Jutros sam dobio podatke da je dijete zdravo i da je osigurano sve što mu treba", ispričao je Spahović.
Uz zahvalnost svima koji pomažu, Spahović je napomenuo da spasiocima trenutno nije potrebna pomoć još ljudi, nego mehanizacija.
"Trebamo pomoć u kamionima, bagerima, svemu drugom što će nam koristiti na terenu da bismo mogli početi otklanjati teške posljedice ove katastrofe. Onog trenutka kada dođemo u situaciju da krenemo raščišćavati objekte i sve drugo što imamo ovdje tada ćemo putem medija i društvenih mreža apelirati da nam se pomogne u ljudstvu. Do tada molim sve za strpljenje, pogotovo da ne kreću samoinicijativno na put, jer tako prave problem i nama, i policiji, i svima ostalima", zaključio je Spahović.