U NASA-i nisu mogli sakriti oduševljenje kada je stigla potvrda da je Juno jutros nešto iza pet sati po srednjoeuropskom vremenu ušao u Jupiterovu orbitu.
Uspjeh je potvrđen trominutnim radijskim signalom koji je primljen u 5.53 po srednjoeueropskom vremenu (20.53 po vremenu u Kaliforniji) i potvrdio završetak manevra nakon čega je slijedio gromoglasan pljesak u kontroli. "Uspjeh. #Junona je u orbiti #Jupitera, spremna otkriti tajne planeta", napisala je NASA na Twitteru.
'Vlada nevjerojatno uzbuđenje u našem timu zbog dolaska do Jupitera, odakle stižu spektakularne snimke', rekao je Scott Bolton, šef misije u institutu u San Antoniu.
Sonda teška 3,6 tona, koju pokreće solarna energija i putuje brzinom od 64 kilometara u sekundi, usporila je brzinu na tek 1,6 kilometara na sat kako bi je uhvatila gravitacija Jupitera i 'ubacila' u svoju orbitu. Narednih 20 mjeseci Juno će obići oko planeta 37 puta, na udaljenosti od oko 5000 kilometara od njegove površine. Osim što je najveći u našem sustavu, oko Jupitera kruži čak 67 prirodnih satelita.
Zbog radioaktivnog zračenja koje okružuje planet, sva elektronika u većem dijelu letjelice bila bi doslovce spržena, no za Juno i njegovo računalo su znanstvenici napravili spremište od titana te se nadaju da će nastaviti raditi normalno i slati podatke na Zemlju.
U ovu je misiju, koja je počela 5. kolovoza 2011. godine, uloženo je 1,1 milijarda dolara. Zadatak sonde je da napravi kartu gravitacijskih i magnetnih polja Jupitera kako bi se utvrdila njegova unutrašnja struktura. NASA-ini znanstvenici nadaju se da će tako riješiti i tajnu tzv. velike crvene pjege, ogromne ciklonske oluje, veličine tri Zemlje, koja hara Jupiterom više od 300 godina.
Sonda je na Jupiter ponijela i tri mala kipića Lego izrađena od aluminija. Oni predstavljaju Jupitera, vrhovnog boga prema rimskoj mitologiji, njegovu ženu i sestru Junonu, te kipić Galilea, talijanskog znanstvenika koji je otkrio četiri najveća Jupiterova mjeseca 1609. godine. (N.C./Hina)