Odlazak britanske kraljice Elizabete II., geopolitičke figure i monarha kojeg su mnogi vezivali uz britansku kolonijalnu povijest, ponovno je potaknuo rasprave o odgovornosti Velike Britanije prema državama koje je oštetila u svojoj kolonijalnoj povijesti, ali i sadašnjosti.
Promjene na britanskom prijestolju potaknule su karipske države da otvore raspravu o uklanjanju institucije britanskog monarha iz svojih ustava, kao i o tome da Velika Britanija plati reparacije zbog štete počinjene za vrijeme trgovine robovima, piše Reuters.
Charles III. naslijediti će svoju majku koja je vladala 70 godina. Premijer Jamajke rekao je da će oplakivati njenu smrt, dok je premijer Antigue i Barbude rekao kako će se zastave spustiti na pola koplja. Ali, prijenos moći pobudio je sumnje u to je li povijesna funkcija monarha uopće potrebna u 21. stoljeću.
Na sastanku 54 zemlje članice Commonwealtha u Rwandi ranije ove godine, državnici su izrazili nepovjerenje ka novom kralju, odnosno prema ideji nastavljanja britanske monarhističke tradicije. A posjet Princa Williama Jamajci u ožujku obilježen je javnim demonstracijama, koje su zahtijevale britanske reparacije i javnu ispriku za ropstvo.
Niambi Hall-Campbell, 44-godišnji akademik i član Bahamskog nacionalnog odbora za reparacije, pojasnio je stajalištebivših kolonija. "S obzirom na to da se uloga monarhije u današnjem svijetu mijenja, očekujemo da će ovo biti prilika za nastaviti raspravu o reparacijama za našu regiju", rekao je.
Vlada Jamajke je prošle godine najavila da će tražiti kompenzaciju od Velike Britanije, zato što je prislino prevezla preko 600 tisuća Afrikanaca kako bi radili na plantažama banane i šećera, u vlasništvu britanskih robovlasnika.
Glavni tajnik Karipskog pokreta za mir i integraciju David Denny rekao je da je pred novim kraljem velika odgovornost. "Tkogod da preuzme prijestolje, od njega će se sigurno zahtijevati da kraljevska obitelj isplati reparacije afričkim narodima", rekao je.
Nacionalna anketa provedena u kolovozu pokazala je da 56 posto stanovnika Jamajke podržava micanje britanskog monarha s vrha političke strukture u njihovoj državi.