Boce, plastične vrećice i drugi otpad koji ljudi bacaju, pronađeni su u najvećim dubinama europskih mora, otkriveno je u jednom od najvećih znanstvenih istraživanja morskog dna. Studiju je predvodilo sveučilište Azores, piše The Guradian.
Znanstvenici su prikupili gotovo 600 uzoraka s 32 mjesta u Atlantskom i Arktičkom oceanu te Mediteranskom moru s dubina od 35 metara do 4,5 kilometara. Pronašli su smeće na svakom mjestu u Mediteranu koje su istraživali na području od 2.000 kilometara.
Najčešći otpad bila je plastika, pronađena na dnu mora - 4 1%, dok je smeće povezano s ribarskom aktivnostima (npr. odbačena mreža) činilo 34% ukupno pronađenog otpada.
Pod morem se od smeća koje su proizveli ljudi, nalaze još i staklo, metal, drvo, papir, karton, tkanina, posuđe i ostali neidentificirani materijali.
JESTE LI ZNALI: Potok u SAD-u spaja Atlantski i Tihi ocean
Istraživanje je komentirao Jonathan Copley, stariji predavač marinske ekologije na Sveučilištu Southhampton, koji nije sudjelovao u istraživanju.
'Ovo veoma važno istraživanje potvrđuje ono što većina nas koji radimo u dubokom oceanu već neko vrijeme primjećuju - da je smeće ondje došlo i prije nas. Ali ovaj dokument predstavlja analizu vrste smeća, gdje se nalazi i kakve utjecaj imaju u raznim regijama', kaže Copley.
Dok se istražuje sve više europskog dubokog mora, otkriva se kako je smeće u njemu mnogo prisutnije nego što se to prije mislilo.
Prema međunarodnoj studiji u koju je bilo uključeno 15 europskih organizacija, najviše se smeća nakupilo u vodama kanjona, a najmanje uz kontinent i morske grebene.
Dr. Kerry Howell, profesorica na institutu za more Sveučilišta u Plymouthu, koja je sudjelovala u istraživanju rekla je: 'Istraživanje je pokazalo da je smeće prisutno u svim morskim naseljima, od plaža do najudaljenijih i najdubljih dijelova oceana. Većina dubokog mora ostaje neistraženo, rekla je dr. Howell.
Otpad u morima je najbrže rastuća prijetnja zdravlju svjetskih oceana. Procjenjuje se da se godišnje u ocean baci oko 6,4 milijuna tona smeća.
Plastične vrećice, koje su najveći udio smeća u oceanima, ispuštaju toksične kemikalije koje mogu biti smrtonosne za morsku faunu. Ta vrsta zagađenja mijenja mikrobiološki proces u oceanu.
Osim vidljivog utjecaja na zagađenje mora, životinje koje ondje žive, mogu ga zamijeniti za hranu.
Znanstvenici su tijekom istraživanja otkrili i nešto zanimljivo: ostatke od pečenog ugljena bačene s parnih brodova.
'Znali smo da se cement pojavljuje na dnu mora već neko vrijeme, ali pronašli smo mnogo cementa koja je povezana s modernim rutama kojima prolaze brodovi, što upućuje na to da glavni brodski koridori nisu promijenjeni posljednja dva stoljeća', rekla je dr. Eva Ramirez-Llodra.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook