Slovenski mediji o članstvu Hrvatske u VS UN-a

Slika nije dostupna
Slovenski mediji s pažnjom su zabilježili vijest o uspjehu Hrvatske kandidature za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti UN-a te ocjenjuju da je riječ o nesumnjivom diplomatskom uspjehu susjedne države.

Vijest su odmah objavili nacionalna agencija STA i nacionalna RTV Slovenija, a ljubljansko Delo, vodeći slovenski dnevni list, u srijedu ističe da je Hrvatska prva država nastala na prostoru bivše Jugoslavije kojoj je to uspjelo nakon Slovenije, koja je bila nestalna članica Vijeća sigurnosti 1998. i 1999. godine.

Prilikom glasovanja u UN-u 15. listopada 1997. godine Slovenija je dobila 140 glasova, znatno više nego Bjelorusija koja je bila protukandidat Sloveniji za mjesto nestalne članice predviđeno za neku od država iz istočnoeuropske skupine zemalja. 

>> Hrvatska članica Vijeća sigurnosti!

"I Češka i Hrvatska vodile su intenzivnu kampanju lobiranja koja je vrhunac dosegla u danima uoči izbora kad su UN posjetili premijeri obiju država, Ivo Sanader i Mirek Topolanek", navodi Delo te dodaje da slovenski diplomatski izvori nisu željeli odati kome su dali glas jer je glasovanje tajno i države u pravilu javno ne navode koga su podržale.

"Prema neslužbenim izvorima Češka je u prvom krugu imala potporu članica EU-a, ali je kandidaturu povukla prije trećeg kruga glasovanja pa je preostalo samo da se potvrdi pobjeda Hrvatske", navodi Delo.

Zanimljivo je da je glavni organizator opsežne lobističke kampanje Slovenije za nestalno članstvo u Vijeću sigurnosti UN-a 1997. godine bio tadašnji istaknuti diplomat Danilo Tuerk (Tirk) koji se ove godine kandidira na predsjedničkim izborima, a prije se u više navrata spominjao kao kandidat za istaknute položaje u Sloveniji, među ostalim i za mjesto ministra vanjskih poslova.

Dvogodišnje članstvo u Vijeću sigurnosti UN-a Sloveniji je svojedobno jako pomoglo u boljoj međunarodnoj profilaciji jer je ona početkom 1998. godine tek počinjala pregovore o učlanjenju u Europsku uniju, a posredno je vjerojatno omogućilo i sastanak tadašnjeg premijera Janeza Drnovšeka s Billom Clintonom u Bijeloj kući krajem 1998. godine.

Slovenija je kao nestalna članica Vijeća sigurnosti UN-a prema protokolu dva puta u tom razdoblju bila i u ulozi jednomjesečnog predsjedanja Vijećem sigurnosti UN-a.