Slovenske su vlasti u tajnosti 26. veljače 1992. godine izbrisale iz registra više od 25.000 osoba sa stalnim prebivalištem u Sloveniji, a koji su bili porijeklom iz drugih republika bivše Jugoslavije. 'Izbrisani' su ostali bez ičega - radnici su izgubili posao, umirovljenici mirovine i zdravstvenu zaštitu, a studenti indekse, prenosi Novi list.
>> Amnesty kritizira Sloveniju zbog 'izbrisanih' i Roma
20 godina kasnije, od 11 izbrisanih koji su tužili Sloveniju u Strasbourgu, sud je udovoljio podnescima 6 tužitelja. Četiri tužitelja su odbijena zbog procesnih razloga, a jedan je umro prije nego je dočekao presudu.
Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu presudio je da Slovenija tužiteljima mora isplatiti po 20 tisuća eura odštete, a Sloveniji dao rok od godinu dana da obešteti sve izbrisane. Dakle, tom presudom zapravo su pobijedile tisuće izbrisanih u Sloveniji, kojima će Slovenija, ako želi poštovati odluku Europskog suda, morati isplatiti ukupno oko 500 milijuna eura. I to u roku od godinu dana!
Veliki senat suda u Strasbourgu presudio je da je Slovenija u slučaju izbrisanih kršila tri člana Europske povelje o ljudskim pravima, prvi put potvrdivši kako je Slovenija provodila diskriminaciju zbog etničke pripadnosti.
Radi se o prijelomnoj, drugostupanjskoj odluci, koju Slovenija neće moći ignorirati, kao što je ignorirala sve dosadašnje sudske odluke o izbrisanima, među ostalima i dvije odluke slovenskog Ustavnog suda, jednu krajem devedesetih i drugu u prvoj polovici prošlog desetljeća, koje su također nalagale vlastima da riješi problem izbrisanih.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.