Slovačka gotovo sav uvoz sirove nafte prima preko naftovoda Družba, još iz sovjetskog razdoblja, te je zajedno s Mađarskom, koja također uvelike ovisi o ruskim fosilnim gorivima, zatražila izuzeće iz embarga na uvoz ruske nafte.
Europska komisija je ranije danas predstavila prijedlog novih sankcija protiv Rusije koje uključuju zabranu uvoza sirove nafte iz Rusije u roku od šest mjeseci i naftnih prerađevina do kraja ove godine.
"Slažemo se s novim paketom sankcija, ali nam je potrebno prijelazno razdoblje za prilagodbu novoj situaciji", rekao je Sulik.
"Danas se raspravlja o trajanju prijelaznog razdoblja", dodao je.
Po njegovim riječima, dulje prijelazno razdoblje bi dalo dovoljno vremena da se osiguraju alternativni dobavni pravci.
Dnevni zahtjevi za isporukom ruskog plina preko Ukrajine u Europu, kroz slovačku granicu na lokaciji Velke Kapusany, porasli su u ponedjeljak na najvišu razinu od kraja studenoga, pokazali su podaci slovačkog operatora TSO Eustream.
Ti su zahtjevi putem Velke Kapusany iznosili oko 993.407 megavat sati (MWh) dnevno u ponedjeljak, najviše od 30. studenog, pokazuju podaci.
Veleposlanici 27 zemalja članica EU-a mogli bi usvojiti prijedloge Komisije već ovaj tjedan kako bi ubrzo nakog toga bili pretočeni u zakon.
Češka traži izuzeće
Češka će na određeno vrijeme zatražiti izuzeće iz europskog embarga na uvoz ruske nafte kako bi dobila na vremenu za povećanje kapaciteta naftovoda, rekao je u srijedu premijer Petr Fiala.
"Spremni smo podržati tu odluku (o sankcijama koje uključuju naftu), ali da Češka dobije odgodu potrebnu za povećanje kapaciteta kojima se nafta može dopremiti Češkoj", izjavio je Fiala.
"Pokušavamo dobiti odgodu na dvije, tri godine", dodao je.
Češka pokušava povećati kapacitet naftovoda TAL, koji kreće iz Italije preko Austrije do Njemačke i koji čeka dozvolu vlasti u Bavarskoj.
Izuzeće iz sankcija EU-a zatražile su ranije Slovačka i Mađarska.
Europska komisija je ranije u srijedu predstavila prijedlog novih sankcija protiv Rusije koje uključuju zabranu uvoza sirove nafte iz Rusije u roku od šest mjeseci i naftnih prerađevina do kraja ove godine.
Veleposlanici 27 zemalja članica EU-a u srijedu nisu postigli dogovor te se pregovori nastavljaju u četvrtak.