"To što grčka vlada ne želi više učinkovito surađivati sa svojim vjerovnicima na dnevnoj bazi smatram neodgovornim", rekao je Martin Schulz u intervjuu za nedjeljno izdanje lista.
Prvi visoki europski dužnosnik kojega je u četvrtak primio novi grčki premijer Aleksis Cipras smatra da se pregovori između Grčke i njezinih vjerovnika mogu realizirati "samo konsenzusom, a ne provokacijom".
Novi grčki ministar financija Janis Varufakis u petak je izjavio da Atena ne namjerava surađivati s trojkom, zaduženom za procjenu reformi koje su provedene u Grčkoj u zamjenu za financijsku pomoć.
FOTO Zgodan i neposlušan: Tko je novi grčki ministar financija?
Trojka je u Grčkoj, dovedenoj pred gotov čin mjera štednje koje guše stanovništvo, za mnoge njezine građane postala simbol omraženosti, navodi AFP.
Na pitanje o dojmovima nakon sastanka s Ciprasom Schulz je odgovorio: "Iz Atene sam otišao pod dojmom da se s grčkom vladom može razgovarati i da se s njom mora razgovarati te da se može postići kompromis, no za to zasad nemamo jamstva. Situacija je vrlo osjetljiva, no nije beznadna", kazao je.
Reagirala i Angela Merkel
"Već je bilo dobrovoljnog odustajanja privatnih vjerovnika, banke su već odustale od milijardi za Grčku", opravdala se njemačka čelnica u razgovoru za Hamburger Abendblatt. "Ne predviđam novo brisanje duga", dodala je Angela Merkel.
"Europa će nastaviti pokazivati solidarnost s Grčkom kao i s drugim zemljama posebno pogođenima krizom ako te zemlje poduzmu reforme i gospodarske mjere", rekla je njemačka čelnica, sklona proračunskoj strogoći koju odbacuju nove vlasti u Ateni.
Upitana o prvim najavama vlade Ciprasa poput povećanja minimalne plaće i zapošljavanja dužnosnika, Angela Merkel je naglasila da "Njemačka i drugi europski partneri čekaju da vide kakav će nam koncept nova grčka vlada ponuditi". (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook