Kontra desnici

Scholz poručio dijelu Sirijaca u Njemačkoj da su i dalje dobrodošli

Sirijske izbjeglice u Njemačkoj Foto: Afp
Usprkos pozivima konzervativaca i ekstremne desnice da se sirijske izbjeglice koje su u Njemačkoj vrate u svoju domovinu, njemački kancelar Olaf Scholz poručio je dijelu njih da mogu ostati.

Njemački kancelar Olaf Scholz poručio je u petak navečer sirijskim izbjeglicama koji su u Njemačkoj "integrirani" da su i dalje "dobrodošli", dok ih konzervativci i ekstremna desnica pozivaju da se vrate u svoju zemlju nakon pada Bašara al-Asada.

"Svatko tko ovdje radi, tko je dobro integriran, jest i ostaje dobrodošao u Njemačkoj", izjavio je socijaldemokratski čelnik u poruci na X-u, zaključujući da su "neke izjave posljednjih dana duboko destabilizirale" ljude sirijskog podrijetla.

Njemačka ima oko milijun Sirijaca od kojih je većina stigla nakon izbijanja građanskog rata 2011., a posebice tijekom "migrantske krize" 2015.

Neki od njih su dobili njemačko državljanstvo, ali mnogi ga još nemaju, što ih čini ranjivijima kada se radi o mogućem postupku deportacije.

U ponedjeljak je Njemačka, kao i neke druge europske zemlje poput Austrije i Švedske, objavila da suspendira odluke o tekućim zahtjevima za azilom sirijskih prognanika nakon pada Bašara al-Asada.

Kandidatkinja za kancelarku krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD) Alice Weidel još je u nedjelju na X-u rekla: "Ne primamo više nikoga!"

Ta stranka, koja se oslanjala na strahove koje je u dijelu javnog mnijenja generirao dolazak migranata, zauzima drugo mjesto u anketama za prijevremene parlamentarne izbore 23. veljače.

I među konzervativcima ima onih koji pozivaju na povratak Sirijaca koji žive u Njemačkoj u njihovu zemlju.

Primjer za to je Jens Spahn, jedan od čelnika zastupničkog kluba konzervativaca u Bundestagu, koji je predložio "čarter zrakoplove" i dodjelu bonusa od tisuću eura "svima onima koji se žele vratiti u Siriju".

S druge strane, studija objavljena u petak naglašava da bi povratak Sirijaca koji žive u Njemačkoj u njihovu zemlju mogao pogoršati nedostatak radne snage u bolnicama u zemlji, kao i u drugim sektorima poput transporta i logistike.

Pročitajte i ovo Spašena u zadnji tren Otkriveno tko je majka bebe bačene u kontejner: "Teško živimo"

Pročitajte i ovo Nakon pada režima Nude 1000 eura izbjeglicama da se vrate kući