Čelnici NATO-a sastali su se u Washingtonu kako bi razgovarali, između ostalog, o potpori saveza Ukrajini u ratu protiv Rusije. Samit će trajati tri dana, a u utorak je održana ceremonija povodom obilježavanja 75. godišnjice utemeljenja vojnog saveza.
Očekuje se da će čelnici raspravljati o planu odlazećeg glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga da Kijevu pruži vojnu pomoć u vrijednosti od 40 milijardi eura 2025. godine. Članice NATO-a snažno podupiru Ukrajinu od ruske invazije u veljači 2022.
Prema Stoltenbergu, NATO treba uvjeriti Rusiju da ne može dobiti svoj rat protiv Ukrajine čekajući da zapadna podrška oslabi. Međutim, obećanih 40 milijardi eura zapravo je ublažen prvotni Stoltenbergov plan koji je predviđao višegodišnji paket pomoći za Ukrajinu.
Savez će ponovno razmotriti vojnu pomoć sljedeće godine.
Samit je posljednji za Stoltenberga kao glavnog tajnika. Bivši nizozemski premijer Mark Rutte trebao bi preuzeti dužnost u listopadu.
Američki predsjednik Joe Biden u utorak je otvorio samit najavom da će NATO saveznici isporučiti dodatne sustave protuzračne obrane Ukrajini. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji također prisustvuje samitu, nada se da će sastanak nacionalnih čelnika iz 32 zemlje NATO-a razjasniti izglede Ukrajine za članstvo u zapadnom vojnom savezu.
Biden (81), koji već 12 dana trpi mučna pitanja o svojoj podobnosti za predsjedničku dužnost, iskoristio je globalnu pozornicu da saveznicima u zemlji i inozemstvu dokaže da je još uvijek u stanju biti vođa.
"Putin ne želi ništa manje, ništa manje od potpunog pokoravanja Ukrajine... i brisanja Ukrajine s karte", rekao je Biden u svojoj dobrodošlici državama članicama NATO-a na samitu. "Ukrajina može i hoće zaustaviti Putina. Danas je NATO jači nego što je bio ikad u svojoj povijesti", odlučno je rekao Biden.
Biden odlučno protiv napisa o dementnosti
Bijela kuća se nada okrenuti stranicu teškog razdoblja svog predsjedničkog mandata govorom pred NATO-om, što je najvažniji politički govor od debate, iako su neki diplomati na samitu procijenili da je štetu teško izbrisati.
U utorak je američki predsjednik govorio odlučnim i samouvjerenim glasom uz pomoć blesimetra i uglavnom izbjegao verbalne zavrzlame i znakove zbunjenosti koji su obilježili njegov nastup u debati.
Predsjednik se odupire pozivima da se povuče iz utrke protiv republikanca Donalda Trumpa (78), obećavajući da će ga pobijediti u studenom. Dosad je zadržao javnu potporu većine stranačke elite. Pobjednik izbora u studenom mogao bi imati značajan utjecaj na budućnost NATO-a, Europe i ostatka svijeta.
"Ne vidimo kako bi se nakon one debate mogao vratiti na površinu. Ne mogu ga zamisliti na čelu SAD-a i NATO-a još četiri godine", rekao je jedan europski diplomat, koji je govor od utorka odbacio kao dokaz Bidenove izdržljivosti s obzirom na to da je bio napisan.
Trump sugerira da, ako dobije drugi mandat, ne bi branio članice NATO-a ako se nađu pod vojnim napadom i ne ispune cilj saveza za obrambenu potrošnju od 2 posto njihova godišnjeg BDP-a. Također je doveo u pitanje količinu pomoći Ukrajini u borbi protiv ruske agresije.
Biden je svoje primjedbe završio iznenađenjem za glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga, predsjedničkom medaljom slobode. Stavljajući najviše američko civilno odlikovanje oko vrata norveškog političara, pripisao mu je zasluge za oživljavanje 32-članog saveza.