Izvori, koji su tražili ostati neimenovani, upozorili su da su procjene preliminarne te da se, u ovoj fazi, traži konačan dokaz što bi moglo potrajati danima, tjednima pa i duže.
Iako je još mnogo toga nejasno oko navodnog napada plinom u srijedu u okolici Damaska, stručnjaci iz zapadnih zemalja vjeruju da su za raspršivanje nervnog otrova uporabljene rakete ili slični projektili i sumnjaju da je u napadu najvjerojatnije uporabljen plin sarin. No osnovni kemijski agens je mogao biti pomiješan s drugim supstancama kako bi se izmijenili ili dodali učinci plina.
>>Rusija i SAD o kemijskim napadima u Siriji
'Zato što to nisu dugotrajni agensi oni se brzo rasprše', rekao je Hamish de Bretton-Gordon, bivši čelnik britanskih snaga za protukemijsko, nuklearno i biološko ratovanje.
'U čisto vojnom pogledu, zamisao je baciti te stvari na stanovništvo, ubiti mnogo ljudi vrlo brzo, a onda vaše snage mogu ući bez posljedica', navodi ovaj stručnjak.
>>Francuska zove na primjenu sile, analitičari: 'To ne bi zaustavilo sukob'
Napadnuto područje istočno do Damaska jedno je od središta otpora Asadu. 'To je područje na kojem je vladala određena vojna pat pozicija tako da, u tom smislu, za Asada ima smisla uporabiti kemijska oružja u okviru šire ofenzive', ocijenio je Firas Abi Ali, analitičar za Bliski istok pri kompaniji IHS iz SAD-a.
>>Internet preplavile šokantne snimke umiranja: Preživjela djevojčica u šoku viče 'Živa sam!'
Predsjednik SAD-a Barack Obama je napad u kojem je, po navodima sirijskih pobunjenika, ubijeno 500 do 1000 civila nazvao 'važnim događajem koji izaziva duboku zabrinutost' ali je naglasio da ne namjerava žuriti s uključivanjem SAD-a u novi skupi rat.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook