Obama tvrdi

'SAD je u Afganistanu na putu postizanja svojih ciljeva'

Slika nije dostupna
Rat u Afganistanu i dalje ostaje 'vrlo težak poduhvat' ali je SAD 'na putu postizanja svojih ciljeva', izjavio je Barack Obama.

Rekao je to Obama nakon što je administracija objavila godišnju procjenu stanja američkih ratnih napora u toj zemlji. 'Želim biti jasan. To je i dalje vrlo težak poduhvat, ali mogu izvijestiti da smo zahvaljujući izvanrednoj službi naših postrojbi i civila na terenu, na putu postizanja svojih ciljeva', rekao je Obama na zajedničkoj konferenciji za tisak s državnom tajnicom Hillary Clinton i ministrom obrane Robertom Gatesom.

Američke snage započet će povlačenje iz Afganistana prema rasporedu u srpnju 2011., rekao je Obama. 'Napredak dolazi sporo i uz vrlo visoku cijenu u životima naših muškaraca i žena u vojnim odorama', kazao je.

>> Obama neće niti jednu ratnu opciju za Afganistan

>> Afganistan: Amerikanci maloljetnike prodavali za seks

Većina Amerikanaca ne odobrava vođenje devetogodišnjeg rata u Afganistanu, pa ih je Obama podsjetio da američke snage ratuju u toj zemlji, jer je u njoj "Al Qaida pripremila terorističke napade na SAD od 11. rujna 2001. u kojima je ubijeno 3.000 ljudi", a ako joj se dopusti to će učiniti ponovo.

'Naš glavni cilj ostaje onesposobiti i poraziti Al Qaidu u Afganistanu i Pakistanu, i onemogućiti joj da prijeti SAD-u i njegovim saveznicima u budućnosti', rekao je Obama.

On je naglasio da je vodstvo Al Qaide u pograničnom području Afganistana i Pakistana danas pod većim pristiskom nego ikada u devet godina otkako su napustili Afganistan. 'Visoki vođe su ubijani, teže im je novačiti, putovati, provoditi obuku, planirati i izvoditi napade', rekao je Obama, dodajući da je Al Qaida oslabljena, ali će trebati vremena da se porazi.

U godišnjoj procjeni stanja u Afganistanu, navodi se da su ubijeni brojni vođe Al Qaide što je umanjilo sposobnost te skupine da izvodi terorističke napade, ali se također konstatira da talibani još uvijek nadziru veći dio Afganistana.

Ojačali snage protiv talibana

U izvješću se kaže kako su SAD i njegovi saveznici ojačali afganistanske snage protiv talibana, ali da je 'napredak neujednačen" i uspjeh lako može biti poništen ako se ne učini više na pronalaženju skrovišta pobunjenika u Pakistanu.

'Zamah koji su talibani postigli u posljednjih nekoliko godina, zaustavljen je u većem dijelu zemlje i preokrenut u nekim ključnim područjima, iako ti dobici ostaju krhki i podložni promjeni', prema pregledu. U njemu se ocjenjuje da postoje uvjeti za početak povlačenja američkih snaga 2011., ali se ne daju naznake o broju vojnika koji mogu očekivati povratak kući.

Izvješće je objavljeno isti dan kada je anketa ABC Newsa i The Washington Posta pokazala da rekordnih 60 posto Amerikanaca više ne vjeruju da je rat u Afganistanu vrijedan borbe, što je sedam posto više nego u srpnju.

Jezik izvješća je uglavnom općenit, diplomatski, te podjednako odražava želju vojske da joj se dade vremena kako bi razvila strategiju i nastojanje većinskih demokrata da se rat što brže okonča. Također je uočljiv oprez u kritici vlasti u Afganistanu i Pakistanu.

Odnos između SAD i Pakistana je 'bitan ali neujednačen', kaže se u izvješću.

Broj civilnih i vojnih žrtava dosegao rekordnu razinu

Rat u Afganistanu, pokrenut nakon terorističkih napada 11. rujna 2001., najdulji je rat koji je SAD ikada vodio. Krajem 2009. Obama je naredio slanje dodatnih 30.000 vojnika u Afganistan, a saveznici iz NATO-a također su poslali pojačanja u misiju ISAF-a. Sva ta pojačanja za sada imaju ograničeni učinak a talibanska pobuna se i dalje širi.

Broj civilnih i vojnih žrtva dostigao je rekordnu razinu u Afganistanu ove godine, od čijeg je početka ubijeno gotovo 700 stranih vojnika.

Snage SAD-a i NATO-a, koje trenutno broje oko 150.000 vojnika od čega 100.000 Amerikanaca, potisnule su talibane u gradovima poput Marje i dijelova Kandahara, te u pokrajini Helmand, no izostanak većeg napretka u osposobljavanju afganistanskih snaga, znači da se taj napredak ne može očuvati bez nastavka vojnog i financijskog angažmana SAD-a, ocjenjuje se u izvješću.

Također se ističe kako je ključno za uspjeh u regiji da Pakistan odlučnije zaustavlja ulazak pobunjenika u Afganistan preko svoje granice. (Hina)

Povezane teme