Tim dogovorom dvije savezničke zemlje postavljaju 'strateški okvir' kako bi mogle uzvratiti na različite 'scenarije sjevernokorejske prijetnje' u miru i u ratu, istaknule su dvije zemlje u zajedničkom priopćenju objavljenom nakon 45. konzultativnog sastanka o sigurnosti.
Dvije zemlje nisu navele pojedinosti o mjerama koje se pridviđaju tim dogovorom koji bi mogao naljutiti Pjongjang.
Dogovor treba osigurati Južnoj Koreji 'vjerodostojno, uspješno i trajno' odvraćanje sjevernokorejske prijetnje, rekao je američki ministar obrane u Seulu.
Taj program ne obuhvaća samo nuklearnu prijetnju iz Sjeverne Koreje, nego i svo njezino oružje za masovno uništenje, napose kemijsko, dodao je.
>> Sjeverna Koreja ispalila tri navođene rakete
Sjeverna Koreja posjeduje gotovo 5.000 tona kemijskog oružja, ili pet puta više od Sirije, vjeruju čelnici južnokorejskog ministarstva obrane.
Washington se u toj prigodi obvezao da će svoju vojnu nazočnost u Južnoj Koreji zadržati na dosadašnjoj razini, što znači 28.500 vojnika koji su raspoređeni u toj zemlji.
'SAD ne preuzima ove obveze samo zbog našeg ugovora o međusobnoj obrani, nego i zato što smo sigurni da su politika i provokacije Sjeverne Koreje ozbiljna prijetnja regionalnoj stabilnosti i sigurnosti u svijetu', ocijenio je Chuck Hagel.
Dvije zemlje su usto odlučile da će 'nastaviti pregovore o prijenosu' operativne kontrole južnokorejske vojske u vrijeme rata, kazao je pak južnokorejski ministar Kim Kwan-jin.
Ta operativna kontrola predviđa da američki general zapovijeda južnokorejskom vojskom u slučaju rata sa Sjeverom.
Taj se prijenos trebao dogoditi 2015., ali je Seul ponovo zatražio njegovu odgodu nakon zadnjih napetosti s Pjongjangom koji je u veljači izveo svoj treći nuklearni pokus. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook