'Bio bi to grozan presedan, ako bi se počeli vraćati u razdoblje u kojem smo gledali vojne udare kao sredstvo političke tranzicije umjesto demokratskih izbora', izjavio je Obama nakon sastanka s kolumbijskim predsjednikom Alvarom Uribeom u Bijeloj kući. 'Regija je ostvarila ogroman napredak u posljednjih 20 godina u uspostavi demokratskih tradicija u Srednjoj i Južnoj Americi. Ne želimo se vraćati u mračnu prošlost', istaknuo je američki predsjednik.
>> Privremeni predsjednik Hondurasa poslao upozorenje Chavezu
Čelnici diljem zapadne polutke i šire pozvali su na povratak na vlast Zelaye, kojeg je u nedjelju ujutro uhitila vojska i protjerala u susjednu Kostariku, uoči početka glasovanja na referendumu o promjeni ustava koja ukinula ograničenje predsjedničkih mandata.
Zelaya zakonito smijenjen?
Kongres Hondurasa na njegovo je mjesto imenovao svog predsjednika Roberta Michelettija, koji tvrdi da je Zelaya zakonito smijenjen odlukama Kongresa i Vrhovnog suda, zbog povrede ustava i pokušaja da produlji svoju vladavinu. 'Mi smo vrlo jasno ukazali na činjenicu da je Zelaya demokratski izabrani predsjednik', kazao je Obama.
Najavio je da će SAD u suradnji s Organizacijom američkih država (OAS), koja u utorak održava krizno zasjedanje, uložiti napore u mirno rješavanje spora. Državna tajnica Hillary Rodham Clinton kazala je kako se američka vlada suzdržava da svrgavanje predsjednika Hondurasa nazove 'vojnim udarom', jer bi onda morala ukinuti milijune dolara pomoći tog siromašnoj srednjoameričkoj zemlji.
Njezina izjava odražava oprez Washingtona prema brzom razvoju događaja u Hondurasu, što je u suprotnosti s reakcijama ostalih američkih zemalja, koje su odlučno osudile akcije vojske Hondurasa. 'Mi se suzdržavamo od nekog formalno-pravnog određenja', kazala je Clinton novinarima, priznajući istodobno da svakako izgleda kao vojni udar kada vojnici uhite predsjednika u pidžami i pošalju ga preko granice. (Hina)