"Iza tih poziva skriva se nedostatna spremnost tih protagonista, SAD-a i EU-a, da provedu ono što je zaključeno u Minsku 12. veljače", izjavio je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, govoreći o prekidu vatre na istoku Ukrajine dogovorenom na pregovorima u Minsku na kojima su osim Rusije i Ukrajine sudjelovale Francuska i Njemačka.
"Mislim da se sve može vrlo jednostavno objasniti. Pokušavaju izazvati javnu histeriju i svratiti pozornost s potrebe provedbe sporazuma iz Minska", dodao je Lavrov.
"Svi odlično razumiju da ne postoji idealan prekid vatre", nastavio je Lavrov, podsjećajući da je OESS izvijestio o padu intenziteta sukoba.
'Rusiji smo jasno poručili da će se, u slučaju napada, stvari drastično promijeniti'
Američki državni tajnik John Kerry nije isključio usvajanje dodatnih sankcija protiv Moskve osuđujući "laži" Rusije oko umiješanosti u sukob u Ukrajini.
Prekid vatre u Ukrajini općenito se poštuje
Prekid vatre čini se da je konačno zavladao na proruskom separatističkom istoku Ukrajine nakon što je pritisak Zapada ponovno povećan na Rusiju, koju SAD optužuje da "laže" oko svoje uloge u sukobu u kojem je poginulo 5800 osoba u 10 mjeseci.
Na terenu je ukrajinska vojska ustvrdila da je "znatno smanjena" pobunjenička paljba i izrazila zadovoljstvo da nijedan ukrajinski vojnik nije ubijen u 24 sata, prvi put nakon stupanja na snagu prekida vatre 15. veljače.
Ukrajinski vojni glasnogovornik Andrij Lisenko istaknuo je međutim da se primirje ne poštuje u potpunosti, osuđujući prolaz "velikog broja tenkova, višestrukih lansera raketa tipa Grad i druge opreme" prema obalnom gradu Novoazovsku pod nadzorom pobunjenika, smještenom 30 km od strateške luke Mariupola.
Američki državni tajnik John Kerry osvrnuo se na njegove riječi ocjenjujući da "do danas ni Rusija, ni snage koje podržava ne ispunjavaju svoje obaveze" iz mirovnog sporazuma iz Minska od 12. veljače. Kerry je dodao da uvođenje novih sankcija Rusiji nije isključeno.
Mnogi u Ukrajini strahuju da bi Mariupolj, posljednji veliki grad na pobunjeničkom istoku pod nadzorom Kijeva, mogao biti sljedeća meta proruskih separatista koji su prije tjedan dana zauzeli strateški grad Debaljceve, usprkos prekidu vatre.
Pobunjenici su pak poveli skupinu novinara u Obilne, dvadesetak kilometara južno od Donjecka da im pokažu ono što su predstavili kao "povlačenje teškog naoružanja". Misija Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) na terenu je ustvrdila da ne može potvrditi nikakvo povlačenje teškog oružja. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook