Zrakoplov ruskog ministarstva obrane srušio se u nedjelju na letu za Siriju. U njemu se nalazilo 84 putnika i 8 članova posade, a među putnicima bilo je 9 novinara te zbor i članovi plesne skupine ruske vojske Ansambl Aleksandrov koja je trebala u povodu Nove godine nastupati za ruske vojnike u Siriji.
U ponedjeljak su diljem Rusije zastave spuštene na pola koplja, ožalošćeni su ostavljali cvijeće i poruke u zračnoj luci u Sočiju, odakle je zrakoplov poletio te ispred sjedišta Ansambla Aleksandrov u Moskvi.
Ruski ministar transporta Maksim Sokolov rekao je novinarima da su najvjerojatniji uzrok nesreće tehnički problem ili greška pilota. "Glavni scenarij nesreće ne uključuje ideju o terorističkom činu", rekao je Sokolov.
General bojnik Igor Konašenkov, glasnogovornik ministarstva obrane, rekao je da je dosad pronađeno 11 tijela poginulih te da se nastavlja velika operacija zračne i pomorske potrage na Crnom moru u koju je uključeno oko 3500 ljudi.
Konašenkov je rekao da nitko nije preživio nesreću. "Utvrđeno je područje pada zrakoplova. Preživjeli nisu uočeni", kazao je Konašenkov. Neimenovani izvor u ministarstvu je kazao da nisu pronađene splavi za spašavanje te da zrakoplov nije poslao signal SOS.
Rusko ministarstvo obrane je pojasnilo da je jedan od njihovih zrakoplova TU-154 nestao s radara dvije minute nakon polijetanja iz Sočija, u južnoj Rusiji, gdje je nakratko sletio na putu iz Moskve kako bi se opskrbio gorivom i nastavio let prema ruskoj vojnoj bazi Hmejmim nedaleko od Latakije u Siriji. Riječ je o bazi iz koje ruske snage provode zračne udare protiv pobunjenika u Siriji.
U televizijskom obraćanju predsjednik Vladimir Putin, koji se nalazi u Sankt Peterburgu, proglasio je 26. prosinca danom žalosti.
Srušeni zrakoplov Tupoljev proizveden je 1983. godine. Dijelovi zrakoplova pronađeni su u Crnom moru na dubini od 50 metara, na oko 1,5 kilometara od ruske obale.
Zrakoplovi TU-154 datiraju iz kasnih 60-ih godina kada ih je proizvedeno više od tisuću. Ti su zrakoplovi doživjeli niz velikih nesreća od 2000. u kojima je poginulo više od 800 ljudi, uključujući i poljskog predsjednika Lecha Kaczynskog čiji se Tupoljev srušio kod ruskog grada Smolenska 2010. godine. (Hina)