‘Nikada nismo rekli ili postavili kao uvjet da Asad mora ostati na vlasti. To Sirijci moraju riješiti među sobom’, rekao je Gatilov za agenciju Itar-Tass. ‘Rusija ne održava nikakve kontakte ili razgovore s bilo kime o tome treba li Asad ostati na vlasti ili otići’, kazao je Gatilov. Rekao je također da tranzicija vlasti po uzoru na jemensku vjerojatno ne bi funkcionirala u Siriji jer nitko od Asadovih suparnika nije voljan razgovarati s vladom.
Rusija, koja se dosad koristila pravom veta u Vijeću sigurnosti kako bi zaštitila Asada, nalazi se pod pritiskom da mu uskrati potporu ili ga barem snažnije 'stisne' da prihvati UN-ov mirovni plan. Tranziciju u Siriji po uzoru na jemensku prvi je spomenuo američki predsjednik Barack Obama na nedavnom summitu skupine G8, a američki mediji navode kako SAD želi pridobiti rusku potporu za taj plan.
>> Više od 2.000 Sirijaca u tri dana pobjeglo u Tursku
‘To bi bilo dobro.. kada bi postojala politička želja na obje strane. Onda bismo mogli razgovarati o jemenskom modelu. Ali u Siriji takvu želju među oporbom ne vidimo’, kazao je Gatilov. U Jemenu je predsjednik Ali Abdulah Saleh 2011. nakon višemjesečnih sukoba u zemlji pod pritiskom međunarodne zajednice, arapskih zemalja i u dogovoru s oporbom pristao predati vlast svom potpredsjedniku u zamjenu za zaštitu od kaznenog progona. Potpredsjednik je potom imao obavezu raspisati predsjedničke izbore. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.