'Zastupnički dom i senat sa zabrinutošću su primili vijest o nedavnim postupcima francuskih i vlasti drugih europskih država prema skupini rumunjskih Roma koji su se očitovali u njihovu protjerivanju i povratku u matičnu zemlju', dodaje se u toj izjavi.
'Ti su postupci teška povreda građanskih prava i sloboda', dodaju parlamentarni zastupnici.
>> Platili im da napuste Francusku: Romi stigli u Sofiju
Zastupnici su se pak 'pohvalno izrazili' o osudama i kritkama koje su Europski parlament, europska povjerenica za pravosuđe Viviane Reding, UN i Parlamentarna skupština Vijeća Europe uputili u svezi s protjerivanjem Roma.
'Rumunjski parlament odlučno odbacuje svaki politički pokušaj da se romski problem i pitanje funkcioniranja rumunjskog pravosudnog sustava umjetno poveže s ulaskom naše zemlje u Schengenski prostor u ožujku 2011.', dodaje se u tekstu.
Rumunjska i Bugarska su pod nadzorom Europske unije na području reforma pravosudnog sustava i suzbijanja korupcije.
U Rumunjskoj živi jedna od najvećih romskih zajednica u Europi čiji se broj pripadnika procjenjuje na između 530 000, po popisu, i 2,5 milijuna po nevladinim organizacijama.
Europska komisija će 29. rujna odlučiti hoće li protiv Francuske pokrenuti postupak zbog kršenja europskog zakonodavstva u svezi s protjerivanjem Roma. (Hina)